Hamilelerde demir eksikliği bebeğe zarar verir mi?
3 Mar, 2018 22:16 tarihinde eklendi

Hamilelerde demir eksikliği bebeğe zarar verir mi?

Hamilelerde demir eksikliği bebeğe zarar verir mi?

Hamilelerde demir eksikliği bebeğe zarar verir mi?

Gebe kalmadan önce, her gün 14.8 miligram (mg) demire ihtiyacınız var. Bu oldukça fazla ve ülkemizde kadınlar için günlük ortalama alım miktarı bundan daha düşük.

Hamilelik ilerledikçe kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için daha fazla demire ihtiyacınız olacak. Üç ayda bir günde yaklaşık 30 mg demir almanız gerekir.

Demir önemlidir, çünkü hemoglobin yapmak gerek, ki bu da kırmızı kan hücrelerimizin vücudumuzun çevresindeki oksijeni depolamasına ve taşımasına yardımcı oluyor. Kanda yeterli miktarda demir olmadan, vücudunuzdaki organlar ve dokular her zamanki kadar oksijen almaz, bu sizin veya bebeğiniz için iyi değildir.

Birkaç farklı anemi türü vardır, ancak demir eksikliği anemi için gebelikte en yaygın olan türüdür. Ülkemizde yedi gebeden yaklaşık birinde bu tür anemi gelişir. İkiz veya daha fazla bebek taşıyorsanız, anemi olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Hamilelik süresince daha fazla demir almak zorunda kalmanıza rağmen, ikizleriniz olsa bile daha sonra anemi gelişmesini önlemeye çalışmak için demir takviyesi almamanız gerekir. Demir takviyeleri bazı rahatsız edici yan etkilere sahip olabilir, bu yüzden onlara gerçekten ihtiyacınız yoksa onları almamak daha iyidir.

Eğer ciddi derecede anemik değilseniz, bebeğiniz hakkında endişelenmeniz gerekmez ve bu durumda bile takviye almanız gerekebilir. Fakat demir takviyelerini alırken kendinize özen gösterin, çünkü anemi size çok yorgun hissettirir.

Vücudunuz sizinkini almadan önce bebeğinizin demir payı aldığından emin olur.

Doktorunuz muhtemelen diyetinize, doğru türdeki yiyeceği koyup koymadığınızı tespit edecektir. Hamilelikte anemi geliştikten sonra demir seviyenizi tek başına diyetle artırmak mümkün değildir. Bu yüzden demir tabletleri reçete edebilir. Hamilelik sırasında reçete edilen bazı demir tabletleri de folik asit içerir.

Genellikle, bu tabletleri günde birkaç kez aç karnınıza almanız önerilir. Onları yemekten yaklaşık bir saat önce ve aynı zamanda bir bardak portakal suyu gibi C vitamini açısından zengin bir içecekle birlikte almanız en iyisidir. Bu vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olacaktır.

Editörün Tavsiyesi: Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Tipsiz Gezgin

  Özellikle kan yapımı için önemi sebebi ile demir eksikliği her zaman önemli olması yanında özellikle gebelikte vücudun daha fazla kan üretme ihtiyacı sebebi ile daha da önem arz etmektedir. Eğer demir eksikliği normal şartlarda var ise, gebelik öncesinden başlayarak takviye almak önemli. Tabi ki bunun için doktorunuz ile görüşmek ve düzenli tahliller ile kontrol altında tutmak önemlidir.
  Sağlıklı hamilelik ve sağlıklı bebekler için öncelikle anne sağlığı, annenin sağlıklı yaşaması gerekmekte. Demir eksikliğini tetikleyen özellikle sigara kullanımına gebelik öncesinden bırakarak hamilelik dönemine girmek bebeğinize vereceğiniz en değerli hediye olacaktır.
  Burada yer alan demir eksikliği konusundaki diğer makale ve içerikleri de okuyarak bilgilenmenizi tavsiye ederim.

  • access_time 5 Mar 2018, 14:29
  • Cevapla