Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi
20 Eyl, 2017 18:21 tarihinde eklendi

Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

hamilelikte demir eksikliği nasıl tedavi edilirHamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

Hamilelik sırasında fetus için yeterli beslenme sağlamak için kalp daha yoğun çalışır. Bu da vücuttaki kan hacmini %30-50 seviyesinde artırır. Kan hacmindeki bu artıştan dolayı, gebe kadınların folik asit ve demir alımını arttırmaları önemlidir. Bu, gebelik sırasında doğal olarak demir eksikliğinin nasıl tedavi edileceği üzerine soru sormanıza yol açabilir.

Anemi, vücuda, vücuda oksijen taşımak için gereken yeterli miktarda alyuvarın bulunmadığı bir durumdur. Birkaç nedeni olmasına rağmen, demir eksikliği en yaygın olanıdır.

Demir seviyeleri düşük olduğunda, kırmızı kan hücreleri vücut dokularına oksijen taşıyamazlar. Kan hacminin artması nedeniyle gebelik sırasında hafif aneminin görülmesi normal olmasına rağmen, şiddetli anemi durumunda prematüre doğum ve düşük doğum ağırlığı riskinden söz edilebilir.

Gebelik sırasında anemi belirtileri şunları içerebilir:

  • Yorgunluk
  • Zayıflık
  • Hızlı kalp atımı
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Nefes darlığı
  • Soluk cilt
  • Göğüs ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Soğuk eller ve ayaklar

Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Demir eksikliğinizin olduğundan şüpheleniyorsanız, kendiniz teşhis etmeden önce doktorunuza danışın. Demir takviyeleri üzerindeki doz aşımı karaciğer hasarına neden olabilir.

Doktorunuz, demir eksikliğiniz olup olmadığını belirleyecek ve gerektiğinde almanız gereken doğru dozu reçete edecektir.

Unutmayın, demir seviyenizi geri yüklemek birkaç aydan bir yıla veya daha fazla sürebilir; ancak bir hafta kadar süren destekten sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Demir seviyelerinizi tekrar kontrol etmek için bir takip randevusu ayarlamak önemlidir.

Diyetinize demir içeriği zengin gıdalar eklemeyi de deneyebilirsiniz. Bunlar arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler (örneğin ıspanak), kırmızı et, kümes hayvanları, domuz eti, fasulye, bezelye, kurutulmuş meyve ve demir takviyeli ekmek, tahıl ve makarna bulunur.

Bir C vitamini takviyesi almak ya da turunçgil meyveler, çilek, kivi, kavun, yapraklı yeşil sebzeler, domates ve biber gibi C vitamini içeren gıdaları yemeniz de demir emilimine de yardımcı olacaktır.

Bitkilerde bulunan demirin ette bulunan demir kadar kolay absorbe edilmediğini unutmayın. Demir açısından zengin bitkiler tükettiğinizde, demir emilimine yardımcı olması için aynı öğünde C vitamini içeren yiyecekleri de tüketmeniz tavsiye olunur. Bununla birlikte, bazı kişiler yiyecekleri demirden kolaylıkla alamayabilir, bu nedenle demir takviyesi tavsiye edilebilir. Şiddetli durumlarda, intravenöz demir desteği veya kan transfüzyonu gerekli olabilir.

Hamilelikte Demir İhtiyacı ve Alımı İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *