Hamilelikte Demir İhtiyacı ve Demir Alımı
19 Eyl, 2017 0:05 tarihinde eklendi

Hamilelikte Demir İhtiyacı ve Demir Alımı

Hamilelikte Demir İhtiyacı ve Demir Alımı

hamilelikte demir alımıHamilelikte Demir İhtiyacı ve Demir Alımı

Hamileyken, doğmamış bebeğinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden biri kendinize mümkün olan en iyi özeni göstermektir. Büyüyen bebeğiniz için ihtiyacınız olan besinlerin alınması, egzersizler, dinlenme ve tıbbi bakım ihmal edilmemesi gereken unsurlardır. Hamileyken daha çok ihtiyacınız olan çok önemli besin öğelerinden biri de demirdir.

Demir sizin için ne yapar?

Diğer hücrelere oksijen taşımak ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olmak için kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteinin parçası (hemoglobin) olmak da dahil olmak üzere vücudunuzda çeşitli rolleri vardır.

Hamileyken Neden Ekstra Demire İhtiyacınız Var?

Hamilelik süresince, vücudunuzda normalden% 50 daha fazla kan bulunur, bu da daha fazla hemoglobin üretmek için daha fazla demire ihtiyacınız var demektir. Ayrıca, büyüyen bebeğinizin ve plasentanın da demire ihtiyacı var. Çoğu kadının gebeliğin başlangıcında demir depolarında düşüklük tespit edilir, bu nedenle demir alımını arttırmanın bir başka nedeni de budur. Doktorunuz yeterince beslenmekte olduğunuzdan emin olmak için bir demir takviyesi önerebilir.

Yeterince demir almadıysanız ne olabilir? Demir eksikliği tespit edilen gebelik sırasında anemi, preterm doğum, düşük doğum ağırlığı ve fetal veya yeni doğan ölüm risklerinden söz edilebilir. Ayrıca yorgun hissetmenize sebep olur ve vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasını zorlaştırır.

Ne Kadar Demire İhtiyacınız Var?

Hamilelik sırasında hamile kadınlar için önerilen demir miktarı 27 mg’dır. Her gün bu ölçüde almanız gerekmemekle birlikte, alımı birkaç günden bir haftaya kadar bölebilirsiniz.

Demir İçeriği Zengin Gıdaları Tüketmenin Püf Noktaları

  • Her gün demir içeriği zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin. Yalnızca hayvanlardan gelen demir vücudunuzun emilimini kolaylaştırır. Ancak, kırmızı et, kümes hayvanları ve balıkların yanı sıra bitkilerden gelen demir de, günlük demir alımına katkıda bulunur ve bu da önemlidir.
  • Demir açısından zengin yiyeceklerinizle emilimine yardımcı olmak için C vitamini içeren yiyecekleri de tüketin.
  • Gıdaların kalsiyum gibi birçok bileşeni vücut tarafından emilen demir miktarını azaltabilir.
  • Demir açısından zengin gıdalarınızla birlikte çay ve kahve tüketiminden kaçının. Bu içecekler demir emilimine müdahale eden fenoller içerirler.
  • Yemekleri dökme demir tencere ve tavalarda pişirmek gıdaya ekstra demir katabilir.
  • Yemekleri az miktarda suda pişirin, böylece gıdadaki demir kaybını önlemiş olursunuz.

Demir eksikliğiyle baş etmek, beyaz fasulye veya pirincin tadını çıkarmak yemek aralarında kuru kayısı fındık vb atıştırmalıklar tüketmek, salatanıza biraz ıspanak ve sert pişmiş yumurta ve / veya tavuk eklemek kadar basit olabilir.

Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı 10 Gıda İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *