Hamilelikte kansızlık olursa ne olur?
9 Nis, 2018 20:02 tarihinde eklendi

Hamilelikte kansızlık olursa ne olur?

Hamilelikte kansızlık olursa ne olur?

Hamilelikte kansızlık olursa ne olur?

Kanda yetersiz kırmızı hücreler olduğunda veya kırmızı hücreler dokulara yeterli oksijen vermek için yetersiz hemoglobin taşırsa buna anemi denir. Hamilelik sırasında annenin kanındaki hemoglobin konsantrasyonlarında normalde bir azalma vardır ve bu da rahim ve bebeğin etrafında daha iyi bir kan akışına izin verir. Buna bazen fizyolojik anemi denir ve tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, gerçek anemi hafif, orta veya şiddetli olabilir ve halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesine neden olabilir.

Şiddetli anemi, kadınları kalp yetersizliği riski altında tutar ve düşük gelirli ülkelerde çok yaygındır. Anemi, kıtlık veya demir, folik asit veya B12 vitamini gibi birçok nedene sahiptir. Bunların hepsi kırmızı hücreler yapmak için gereklidir ve iyi bir diyette mevcuttur. Bununla birlikte, demir eksikliği hamilelik sırasında aneminin en yaygın nedenidir. Demir tedavisi ağız yoluyla (oral), kas içine veya damar içine enjeksiyonla (intravenöz) enjekte edilebilir. Kan transfüzyonu veya vücudu daha fazla kırmızı hücre (eritropoietin) üretmek için uyaran bir şey vermek de mümkündür.

Birçok tedavi varyasyonu incelendi. Oral demir anemi insidansını azaltmıştır ancak bazen kabızlığa ve mide bulantısına neden olduğu bilinmektedir. İntramusküler ve intravenöz yolların oral yoldan daha iyi seviyede kırmızı hücre ve demir depoları üretmesine rağmen, hiçbir klinik sonuç (preeklampsi, erken doğum, postpartum hemoraji gibi) değerlendirilemedi ve yan etkilere dair yeterli veri yoktu.

İntravenöz tedavi venöz tromboza (damarlardaki tıkanmalara) ve intramüsküler tedaviye neden olarak enjeksiyon bölgesinde önemli ağrı ve renk solmasına neden olabilir. Hamilelik sırasında kadınlara hafif veya ılımlı anemi için demir verildiğinde kadınlar ve bebeklerin daha sağlıklı olup olmadığı belirsizdi. Kan transfüzyonları ile ilgili çalışma yoktu.

Genel olarak, hamilelikte aneminin ne zaman veya nasıl tedavi edilmesi gerektiğini söylemek için yeterli kanıt yoktur.

Editörün tavsiyesi: Hamilelikte Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Besinler

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *