Hemoglobin Seviyeleri ve Anemi ile İlişkisi
7 Ara, 2017 22:00 tarihinde eklendi

Hemoglobin Seviyeleri ve Anemi ile İlişkisi

Hemoglobin Seviyeleri ve Anemi ile İlişkisi

Hemoglobin ve anemi ilişkisiHemoglobin Seviyeleri ve Anemi ile İlişkisi

Hemoglobin, demir içeren kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein türüdür. Hemoglobinin amacı, oksijeni akciğerlerden vücuttaki dokulara taşımak ve daha sonra karbondioksiti ciğerlerden dışarı yollamaktır. Hemoglobin içindeki demir molekülleri, kırmızı kan hücrelerinin şekil ve düzeylerini korumasına yardımcı olur.

Hemoglobin olarak bilinen zengin demir içeren protein, kana kırmızı rengini de verir. Hemoglobin, anemi ile ilişkilidir, çünkü düşük hemoglobin sayısı bu duruma neden olabilir.

Bu makale, düşük hemoglobin ve yüksek hemoglobin nedenlerine, hemoglobinin genellikle anemi ile nasıl ilişkili olduğu hakkında sorulara cevap verecektir.

Hemoglobin Oluşturan Protein Molekülleri

Aslında birbirine bağlı ve hemoglobin oluşturan dört farklı protein molekülü vardır. Normal yetişkin vücutlarda, iki alfa-globulin zinciri ve iki beta-globulin zinciri vardır. Bu zincirlerin her biri demir atomlu halka benzeri bir heme grubuna sahiptir. Oksijen atomlara bağlanır ve çok çeşitli vücut fonksiyonlarını kolaylaştırmak için kan yoluyla taşınır. İlginçtir, bebekler iki alfa zincir ve iki gama zinciri ile doğarlar, ancak gama zincirleri, büyüdükçe beta zincirleri ile değiştirilir.

Düşük Hemoglobinin Nedenleri

Birçok kişi, vücutta hemoglobin düşük olduğunda ne olacağını merak ediyor. Vücutta normalden daha az sayıda kırmızı kan hücresi varsa, anemi durumu vardır. Düşük hemoglobin seviyeleri, aşırı kan kaybı, beslenme yetersizliği, böbrek yetmezliği veya kemik iliği sorunları nedeniyle olabilir. Ayrıca, genetik olarak anormal bir hemoglobin yapısı veya bazı kemoterapi ilaçları da bu duruma neden olabilir.

Yüksek Hemoglobin Nedenleri

Vücuttaki hemoglobin seviyelerinin, özellikle de sigara içen, susuz kalan veya yüksek irtifa ortamlarında yaşayan insanlar için normalden yüksek olması da mümkündür. Yüksek hemoglobin sayısının diğer nedenleri arasında tümörler, polisitemi rubra vera adı verilen bir kemik iliği bozukluğu ve atletlerin kan dopingi amacıyla kullandığı bazı ilaçlar bulunur. KOAH’lı bireyler, kalp yetmezliği, irritabl bağırsak sendromu ve amfizem için risk grubundadırlar.

Bir diğer sık ​​karşılaşılan soru da hemoglobin düzeyinin anemiyi işaret etme durumudur. Hemoglobin testleri, CBC veya Tam Kan Sayımı adı verilen rutin kan testinin bir parçası olarak yapılır. Hemoglobin testi, belirli bir kan hacmindeki hemoglobin moleküllerinin sayısını kontrol eder. Yetişkin erkekler için, sağlıklı bir yetişkin kadın için normal hacim desilitre başına 13,8 ila 17,2, daha sonra 12,1 ila 15,1 gram / desilitre arasında bulunur. Bu aralıkların altındaki seviyeler, bir bireyin anemi olduğuna işaret edebilir. Hemoglobin seviyelerine ek olarak, bir CBC testi ayrıca beyaz kan hücrelerinin, kırmızı kan hücrelerinin, ortalama parçacık hacmi hematokriti, trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi ve kırmızı hücre dağılım genişliğini de ölçebilir.

Editörün Tavsiyesi: Trombosit Nedir ve Kan Pıhtısı Nasıl Oluşur?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *