Hemolitik Anemi Nedir
19 Kas, 2017 17:14 tarihinde eklendi

Hemolitik Anemi Nedir

Hemolitik Anemi Nedir

Hemolitik AnemiHemolitik Anemi Nedir

Kırmızı kan hücreleri, vücudunuzun tamamına oksijen taşımak gibi önemli bir göreve sahiptir. Kemik iliği ise, bu kırmızı kan hücrelerini yapmaktan sorumludur. Bir kişide ölen kırmızı kan hücreleri, kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin sayısını aştığında, hemolitik anemi ortaya çıkar. Hemolitik anemi dışsal ya da içsel olabilir.

İçsel hemolitik anemi, vücudunuz tarafından üretilen kırmızı kan hücreleri kusurlu olduğunda gelişir. Orak hücre anemisi veya talasemi hastalarında olduğu gibi, bu durum genellikle kalıtsaldır. Dışsal hemolitik anemi ise, otoimmün hemolitik anemi olarak da bilinir. Bu tür anemi, dalak travmalarında sağlıklı kırmızı kan hücreleri yok edildiğinde ortaya çıkar. Ayrıca enfeksiyon, tümörler, otoimmün bozukluklar, ilaç yan etkileri, lösemi ve lenfoma nedeniyle, alyuvarların hasar görmesi sonucunda da hemolitik anemi görülebilir.

Hemolitik aneminin nedenleri nelerdir?

Hemolitik aneminin asıl nedeni, çoğu zaman tam olarak tespit edilemeyebilir. Bununla birlikte, çeşitli hastalıklar ve hatta bu duruma neden olabilecek ilaçlar bulunmaktadır. Hemolitik aneminin bazı temel nedenleri şunlardır:

  • Büyümüş dalak
  • Hepatit
  • Epstein Barr Virüsü
  • Tifo
  • Lösemi
  • Lenfoma
  • Tümörler
  • Bir otoimmün bozukluk olan Wiskott-Aldrich sendromu
  • Hemoliz, karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve düşük trombosit sayımı

Hemolitik anemi, her zaman bir otoimmün bozukluktan kaynaklanmaz. Bazı ilaçların alınmasının bir sonucu olarak da gelişebilir. Bu durum, ilaca bağlı hemolitik anemi olarak bilinir ve ilaca bağlı hemolitik anemiye neden olabilecek bazı ilaç örnekleri şöyledir; asetaminofen, penisilin, ampisilin veya metisilin gibi antibiyotikler, klorpromazin (Torazin), ibuprofen, interferon alfa, prokainamid, kinin, rifampin (Rifadin).

Hemolitik aneminin nedenlerinden bir diğeri ise, en şiddetli formlarından olan ve yanlış kan türüne kan nakli yaptırmaktan kaynaklanan türdür. Her insanın farklı bir kan türüne (A, B, AB veya O) sahiptir. Kendi kan tipinizle uyuşmayan bir kan tipi takviyesi alırsanız, mevcut kanınız, transfüzyona uğramış kanla savaşmak için antikorlar denilen bağışıklık hücreleri üretmeye başlayacaktır. Sonuç, kırmızı kan hücrelerinin aşırı derecede hızlı tahrip edilmesidir. Bu nedenle sağlık uzmanlarının kan vermeden önce, kan türlerini dikkatli bir şekilde kontrol etmeleri gerekir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *