Hepatit C ve Anemi Arasındaki İlişki Ve Belirtiler
1 Ara, 2017 20:30 tarihinde eklendi

Hepatit C ve Anemi Arasındaki İlişki Ve Belirtiler

Hepatit C ve Anemi Arasındaki İlişki Ve Belirtiler

Hepatit C ve demir eksikliği arasındaki ilişkiHepatit C ve Anemi Arasındaki İlişki Ve Belirtiler

Hepatit C, karaciğere saldıran viral bir enfeksiyondur ve bu enfeksiyon; yorgunluk, yüksek ateş, karın ağrısı, sarılık, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere neden olabilir. Hepatit C’yi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok etkilidir ve bu ilaçlar, anemi gibi istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilirler. Hepatit C’yi tedavi etmek için ilaç kullanan hastaların % 20’sinden fazlasında, aneminin ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.

Anemi Belirtileri ve Risk Grubu

Kanınızda yeterli miktarda hemoglobin bulunmadığında anemi oluşur. Hemoglobin, alyuvarların vücudunuzdaki hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olan bir maddedir. Yeterli oksijen olmadan, hücreleriniz de iyi çalışamaz. Bu durum, kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Anemi belirtileri arasında genellikle; nefes darlığı, bitkinlik, zayıflık, baş dönmesi, soğukluk hissi, hızlı nabız, kalp çarpıntısı ve baş ağrısı bulunur.

Hepatit C’yi tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, yan etki olarak anemiye neden olabilmektedir. Aşağıda belirtilen durumlardan birine sahipseniz, anemi gelişme olasılığınız daha da yüksektir:

  • Ülser
  • Yaralanma sonucu kan kaybı
  • Uzun ve şiddetli regl dönemi
  • Karaciğer sirozu
  • HIV
  • Böbrek hastalığı
  • Orak hücre anemisi
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
  • Yeterli miktarda vitamin B12, folik asit veya demir almama

Hepatit C İlaçları Ve Anemi Arasındaki İlişki Nedir?

Hepatit C’yi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, anemi gelişmesine yol açabilir. Bu ilaçlardan bazıları, kemik iliğindeki yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimini baskılar; bazıları ise, kırmızı kan hücrelerini parçalamaya uğratarak yok eder. Hepatit C ilaçları, hemoglobin düzeylerinde ciddi düşüşlere neden olabilir.

Hepatit C tedavisinde doktorunuz anemi olup olmadığını kontrol etmek için düzenli kan testleri yapmalıdır. Eğer sizde anemi belirtileri varsa ve bu belirtiler hayat kalitenizi düşürmeye başladıysa, en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız.

Not: Hepatit C ve anemiyle baş etmek için, doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar dışında, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek tavsiyeler hakkında doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun sizin için önerdiği takviyeleri düzenli olarak kullanmalı ve vücudunuz için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içeren dengeli bir şekilde beslenmelisiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *