Hipotiroidizm ve Anemi İlişkisi
4 Ara, 2017 18:28 tarihinde eklendi

Hipotiroidizm ve Anemi İlişkisi

Hipotiroidizm ve Anemi İlişkisi

Hipotiroidizm ve anemiHipotiroidizm ve Anemi İlişkisi

Hipotiroidizm, düşük aktif bir tiroidin olması koşuludur. Bir kişinin tiroid bezininde, vücudun gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için yeterli hormon üretemediği zaman ortaya çıkar.

Tiroid hormonunun çok az olması bir kişiye yorgun, soğuk, kuru, unutkan ve hatta depresif hissettirir. Durum, aynı zamanda, anemi gibi diğer ciddi sağlık durumlarına da neden olabilir. Ne yazık ki, hipotiroidizm için kesin bir tedavi yoktur, ancak onu idare etme ve durumun daha az şiddetlenmesine yardımcı olan yollar vardır.

İşte hipotiroidizm ve anemi arasındaki bağlantının ve bu durumun şiddetli bir demir eksikliğine nasıl yol açabileceğinin bir açıklaması.

Hipotiroidizm Belirtileri

Bir kişinin hormon eksikliğinin ne kadar şiddetli olduğu göz önüne alındığında, bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtiler genellikle ilk bakışta fark edilir ancak zamanla gelişip çoğalır. Hipotiroidinin erken uyarı işaretlerinden bazıları kilo alımı ve yorgunluktur. Bu koşulu olan insanlar ayrıca daha sık hasta hissedebilir, normalden daha kuru bir cilde sahip olur ve kas güçsüzlüğü yaşamaya başlayabilir. Hipotiroidizm belirtileri saçın incelmesi, yavaş kalp hızı, kadınlarda adet düzensizliği ve daha yüksek kan kolesterol düzeyleri de içerir.

Tıbbi veriler, 60 yaşın üzerindeki kadınlarda hipotiroidizm gelişme olasılığının en yüksek olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bebekler ve çocuklar da risk grubuna dahillerdir.. Bebekler tam işlevli bir tiroid bezi olmadan doğabilirler ve hipotiroidizmleri olabilir. Bu bebekler sarı renkli cilt, şişen dil ve kabarık bir yüz gibi belirtiler gösterebilir. Bebekler hipotiroidi olduğunda kabız olabilirler ve aşırı yorulabilirler. Çocuklarda, hipotiroidizm zihinsel ve fiziksel gelişimin gecikmesine neden olabilir.

Anemiye neden olan hipotiroidizm

Hipotiroidizm ve anemi arasındaki bağlantıyı araştırmak için çok sayıda çalışma yapılmıştır. Hipotiroidinin mikrositer anemi, normositik ve makrositer anemiye neden olduğu bilinmektedir. Aslında, anemi genellikle bir bireyin hipotiroidizme sahip olduğunu gösteren ilk işaretlerden biridir. Hipotiroidizm ve anemi hem kanda demir seviyelerine bağlıdır hem de semptomatik hipotiroidi bulunan bireylerde anemi oranı genel popülasyondan yaklaşık iki kat daha fazladır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *