İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği Kürü
19 Eyl, 2017 14:39 tarihinde eklendi

İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği Kürü

İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği Kürü

İbrahim Saraçoğlu demir eksikliği kürüİbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu demir eksikliği problemi yaşayan bireylere bitkisel tedavi yöntemlerini tavsiye ediyor. Öncelikli olarak bitkisel tedavide çok az kişinin bildiği İbrahim Saraçoğlu’na ait kürle başlıyoruz.

Kereviz Ispanak-Kürü

Kansızlık (Anemi) için bu kürü uyguladığınız süreç içerisinde çikolata ve diğer tatlı alternatiflerinden uzak durmanız gerekmektedir. Günlük olarak çay kahve tüketiminiz fazla ise, bunu günde bir bardak seviyesine indirmeli, içmemeye gayret etmelisiniz. Bu kürle beraber günlük olarak c-vitamini açısından zengin meyve sebzeler tüketmeniz ekstra yarar sağlayacaktır.

Eğer sigara kullanan birisiyseniz, sigara c-vitamini dengesini önemli ölçüde etkilediğinden bu hususa ayrıyeten dikkat etmeniz önemle tavsiye edilir. Demirin bağırsakta emilme eyleminde c-vitamini çok mühim bir rol oynar. C-vitamini vücudumuzun demiri emmesi için yardımda bulunduğundan, bu vitamini almamız demir eksikliğine bağlı anemide çok faydalı olacaktır.

Kür için gerekli malzemeler:

  • Taze ıspanak (250 gram)
  • Kabuğu soyulmuş kereviz (200 gram)

1 litre kadar suyu kaynatmaya başlayın ve 200 gram kabuğu soyulmuş ince dilimlenmiş kerevizi ilave edin. Ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte on dakika haşlamanız yeterli olacaktır. On dakika geçtikten sonra üstüne 250 gram taze ıspanağı ekleyin ve ağzını kapatıp haşlama işlemine beş dakika daha devam edin. Daha sonra ise demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra ise suyunu süzüp güzel bir şekilde muhafaza edin. Elde ettiğiniz suyu sabah kahvaltı yapmadan veya kahvaltıdan 1-2 saat sonra bir bardak içmeniz tavsiye edilmektedir. Akşamüstü ise aç karnına veya yemekten bir saat sonra bir bardak daha içmelisiniz. Bu şekilde uygulayıp 15 gün sonra sabah ve akşam içimlerinizle, hiçbir günü aksatmadan kür tedavisini uygulamalısınız. Geçen 15 günün sonunda ise bu küre 10 gün ara vermeniz gerekmektedir. Bu verdiğiniz aradan sonra tekrardan sabah akşam olmak üzere 15 gün daha içmeye devam etmeli ve 30 günlük uygulamayla kürü bitirmelisiniz.

Yaptığınız kürü her kullanıştan sonra buzdolabında korumaya almalısınız. Geriye kalan kür sağlıklı bir şekilde ertesi günde tüketilebilmesi için bu koruma gereklidir. Ayrıca bu kürü hazırlarken 1 litreden fazlasını hazırlamayınız. Eğer 1 litreden fazla hazırlarsanız elde ettiğiniz kür tedavi edici özelliğini kaybedecektir. Demiri besin olarak etlerden alabilseniz de bu oran %10-%20’dir. Fakat bu kür sayesinde bu oran %35’e kadar çıkabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *