İdiopatik Aplastik Anemi Teşhisi Ve Tedavisi
23 Kas, 2017 21:25 tarihinde eklendi

İdiopatik Aplastik Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

İdiopatik Aplastik Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

İdiopatik Aplastik Anemi Tedavisiİdiopatik Aplastik Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

Her türlü anemi, önce kan testi ile teşhis edilir. Eksiksiz bir kan sayımı sonucunda, az miktarda kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi veya trombositiniz olduğu ortaya çıkarsa, bu durum anemiyi işaret edecektir. Anemi tanısı konulduktan sonra, nedenini belirlemek önemlidir. Doktorunuz aplastik anemiden şüphelenirse, kemik iliği biyopsisine ihtiyacınız olabilir. Kemiği biyopsisinde kemik iliğinden numune almak için kalça kemiğinize bir iğne takılacaktır. Alınan numune, kaç tane kök hücresinin bulunduğunu görmek için incelenecektir.

Doktorunuz idiyopatik aplastik anemiyi akut veya kronik olarak sınıflandıracaktır. Akut vakalar aniden ortaya çıkar ve oldukça ciddi olarak değerlendirilir. Kronik vakalar ise daha yavaş gelişir ve bununla birlikte, tedavisi uzun bir zaman alabilmektedir.

Aplastik Anemi için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Aplastik aneminin tedavisi, durumunuzun ciddiyetine bağlıdır. Bazı hafif formlarda aplastik anemi tedavi gerektirmez. Kullanılan bir ilacı bırakmak veya olası aplastik anemiye sebebiyet veren zararlı kimyasallardan uzak durmak önerilebilir. Birçok orta dereceli vakada ise, kan transfüzyonu gerekli olabilir. Transfüzyonlar genellikle akut vakalar için gereklidir.

Şiddetli vakaları tedavi etmek için ise, kemik iliği nakli yapılabilir. Bu prosedürde, kök hücreleriniz, bir vericiden alınan organlarla değiştirir. Tedavi, bağış yapanın kardeş olması durumunda ve 40 yaş altı insanlarda en iyi sonuç verir.

Aplastik Anemiye Uzun Vadeli Görünüm

Hafif aplastik anemi geçici bir vaka olarak değerlendirilebilirken, şiddetli ve akut idiyopatik aplastik anemi ölümcül sonuçlara neden olabilir. Aplastik anemi için seçilen tedavi yöntemi, hayat kurtarıcı olabilir. Genellikle tedaviye iyi yanıt verdikleri için, en iyi sağ kalım oranı genç insanlardır.

Aplastik anemi tedavisinin potansiyel komplikasyonları arasında şunlar bulunur:

  • Aplastik anemi ilaç reaksiyonları ve klasik yan etkileri
  • Enfeksiyonlar
  • Şiddetli kanama
  • Kemik iliği nakli başarısızlığı

Aplastik Anemiyi Önlemek Mümkün Müdür?

İdiyopatik aplastik anemiyi önlemenin bilinen yolu yoktur. Diğer anemi formlarının aksine, demir takviyeleri kullanılarak, idiyopatik aplastik anemi önlenemez. Bu nedenle, vücudunuza ve aplastik anemi semptomlarına dikkat edin ve anemi belirtileri gelişirse mutlaka en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *