İdiyopatik Aplastik Anemi Belirtileri Ve Oluşma Nedenleri Nelerdir?
22 Kas, 2017 19:06 tarihinde eklendi

İdiyopatik Aplastik Anemi Belirtileri Ve Oluşma Nedenleri Nelerdir?

İdiyopatik Aplastik Anemi Belirtileri Ve Oluşma Nedenleri Nelerdir?

İdiyopatik Aplastik Anemi Belirtileri Ve Oluşma Nedenleri Nelerdir?

İdiyopatik aplastik anemi, kemik iliğinizin yeni kan hücreleri oluşturmayı bıraktığı bir anemi türüdür ve önemli sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Anemi bulunan insanlarda yeterli miktarda kırmızı kan hücreleri yoktur. Kırmızı kan hücreleri oksijen taşımakla yükümlüdür. Anemi olduğunuzda, vücudunuz oksijeni verimli şekilde vücut hücrelerine taşıyamaz ve bu sizi yorgun ve zayıf yapabilir.

Kırmızı kan hücreleri, hemoglobin denilen bir protein kullanarak, bütün vücudunuza oksijen taşırlar. Oksijenin etkin bir şekilde taşınması için, hemoglobin gereklidir. Hemoglobin yüksek oksijenli bölgelerdeki oksijeni sıkıca bağlar ve daha sonra oksijene ihtiyaç duyan alanlarda serbest bırakır. Hemoglobin aynı zamanda kanınızın kırmızı renkte olmasını sağlar. Hemoglobin, oksijenin bağlaması için gerekli olan demir içerir. Birçok anemi vakasında demir eksikliği söz konusudur. Bu tür anemi, demir eksikliği anemisi olarak adlandırılır ve kolayca tedavi edilebilir. Ancak, aplastik anemi bir kemik iliği problemiyle başlar ve demir eksikliğinden kaynaklanmaz. Aplastik anemi görülme sıklığı nadirdir, fakat tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Eğer sizde aplastik anemi belirtileri mevcutsa, hemen doktorunuza danışmanız gerekir.

Aplastik Anemi Belirtileri Nelerdir?

Aplastik aneminin semptomları genel aneminin semptomlarına benzerdir. Kırmızı kan hücresi sayısı düşük olduğunda, aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • Baş dönmesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Soğuğa ve sıcağa fazla duyarlılık
 • Zayıflık
 • Hızlı kalp atışı
 • Sinirlilik
 • Soluk cilt rengi
 • Nefes darlığı

Ayrıca düşük trombosit sayısı ise; burun kanaması, dişetlerinde kanama, cildin kolayca yaralanması ve cilt döküntüsüne neden olabilir.

Aplastik Aneminin Nedenleri Nelerdir?

Aplastik anemi, kemik iliği hasarından kaynaklanır. Kemik iliğinde bulunan kök hücreler; kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositleri içeren kan hücrelerini yaparlar. Bu süreç aplastik anemi hastalarında bozulmaktadır. Kemik iliğinde bulunan kök hücreler hasar görür ve çok az sayıda kan hücresi yapılır. Birçok koşul kemik iliğine zarar verebilir. İdiyopatik aplastik anemi hastalarında bu hasarın nedeni bilinmemektedir ve bununla bağlantılı birçok faktör vardır. Bazı bilim insanları, aplastik aneminin otoimmün bir durum olabileceğine inanmaktadır. Otoimmün hastalıklarda, vücut enfeksiyon gibi kendi hücrelerine saldırır. Olası diğer nedenler şunlardır:

 • Artrit, epilepsi veya enfeksiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlara reaksiyon
 • Endüstride veya tarımda kullanılan çözücüler veya tutkal buharı gibi toksik kimyasallar
 • Kanser tedavisi için radyasyona maruz kalma veya kemoterapi
 • Aplastik anemi ile ilişkili şiddetli bir yeme bozukluğu olan anoreksiya nervoza
 • Epstein-Barr, HIV veya diğer herpes virüsleri gibi bazı virüsler

Seyrek olmasına rağmen aplastik aneminin kalıtsal olabilmesi mümkündür. Aplastik anemi, demir eksikliğinden kaynaklanmaz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *