IV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri
17 Eyl, 2017 16:16 tarihinde eklendi

IV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri

IV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri

IV demir tedavisiIV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri

Eğer demir eksikliği veya anemi hikayeniz varsa, kolay bir tedavi süreci geçirmiş olabilir, “Ben sadece demir takviyeleri aldım ve iyileştim” diyebilirsiniz. Demir eksikliği olan birçok insan için bu doğru olsa da, durum çok daha karmaşık olabilir.

Hangi demir tedavisinin sizin için doğru olduğunu belirlerken, oral veya intravenöz (IV), birkaç faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu faktörler şunları içerir:

Yaş: Geçmişte, bebekler ve çocuklar, mide bağırsak sorunları nedeniyle oral demir absorbe edemeyen çocuklarda seyrek koşullar haricinde oral demir takviyesi ile tedavi yapılmıştır. Yetişkinlerde, IV demir daha yaygın olarak kullanılır, özellikle kanaması devam eden veya gastrik bypass ameliyatı sonrasında, demir emilimini zorlaşan kişilerde kullanılır.

Maliyet: Oral demir takviyeleri daha ucuzdur. Kolayca bulunur ve kullanımı pratiktir. IV demir, gözlem altında infüzyon için bir klinikte veya hastanede uygulanmalıdır ve bu da tedaviyi maliyetli hale getirir.

Emilim: Bazı insanlar oral demir ememezler. Bu durum gastrik bypass ameliyatı (demir midede emilir ve emilim için gastrik asit gerektirir), çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı veya Whipple prosedürünün ardından olabilir.

Tolerans: Oral demir takviyesi ucuz olsa da, ağızdan demir alan kişilerin neredeyse yüzde 70’i mide bulantısı, kabızlık, mide ağrısı ve / veya kusma gibi gastrointestinal yan etkilerden yakınıyor. Oral demirin sıvı halleri de metalik bir tada sahiptir ve dişlerin lekelenmesine neden olabilir. Neyse ki lekelenme geçicidir ve daha sonra diş fırçalamayla en aza indirilebilir.

Tedavi süresi: Oral demir takviyesinin anemiyi tam olarak düzeltmesi ve vücuttaki demir depolarını tamamlaması uzun sürebilir. IV demir tedavisi ise demir eksikliğini bir ila iki dozda düzeltebilir.

Anemi nedeni: Devam eden kan kaybından kaynaklanan demir eksikliği anemisine sahip kişilerde, oral demir tedavisinin ihtiyacı sürdürememesi muhtemeldir. IV demir bu durumlarda daha iyi bir seçenek olabilir.

IV Demir Tedavisi Seçenekleri

Uzun yıllardır IV demir tedavisi, demir eksikliği anemisinin ciddi vakaları için tercih edilir, çünkü mevcut IV demir ürünleri alerjik / anafilaktik reaksiyonlara neden olabilir. Bununla birlikte, daha yeni formülasyonlar bu reaksiyonlar açısından daha güvenlidir. Aşağıda IV demir formlarının bazılarını inceledik.

Demir dekstran: IV demirin en ucuz versiyonudur. Demir eksikliği genellikle yalnızca bir infüzyon ile düzeltilebilir. Demir dekstran’ın yeni versiyonlarının, eski formülasyonlara göre alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha düşüktür. Genellikle küçük bir test dozu verilir ve eğer iyi tolere edilirse dozun geri kalan kısmı verilir.

Bazen bir reaksiyonu önlemeye çalışmak için IV demir tedavisinden önce ilaçlar verilir. Bu, çocuklarda kullanılan en yaygın formdur.

Ferrik glukonat: Bu IV demir tedavisi birden çok kez daha küçük dozda uygulanabilir. Bu formülasyon ağır böbrek hastalığı için hemodiyaliz alan kişilerde yaygın olarak kullanılır.

Demir sükrozu: Demir sükroz çoklu küçük dozlar halinde verilir. Diğer ilaçlara alerjiniz varsa, ilacın geri kalan kısmını almadan önce hiçbir reaksiyon göstermemek için önce küçük bir test dozu alabilirsiniz. Bu IV demir tedavisi, diyalize giren hastalarda ve gebe kadınlarda kullanılabilir.

Ferrik karboksimaltoz: Bu ilaç demir eksikliğinizin ciddiyetine bağlı olarak 1 veya 2 infüzyon şeklinde verilir. Demir eksikliği bulunan çocuklar da dahil olmak üzere pek çok hastada güvenli bir şekilde kullanılmıştır.

Demir eksikliği, dünya genelinde aneminin yaygın bir nedenidir. Oral demir takviyeleri birçok kişi için ucuz ve pratik bir tedavi olabilir ancak herkes için en iyi seçenek olmayabilir. Yeni ilaçlar kullanmadan önce riskleri ve faydaları da dahil olmak üzere tüm tedavi seçeneklerinizi doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *