Kadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği
18 Eyl, 2017 18:36 tarihinde eklendi

Kadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği

Kadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği

atletlerde demir eksikliğiKadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği

Demir eksikliği, kadın atletler için ortak bir sorundur. Araştırmalarda, atletlerde, özellikle de kadın atletlerde demir eksikliği veya anemi olduğunu düzenli olarak tespit edilmiştir.

Demir, atletik performans için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinizdeki hemoglobin bileşeni, oksijeni hücrelerinize taşır ve karbondioksiti dışarıya gönderir. Beyin faaliyetleri de oksijen taşınmasına dayanır ve yeterli demir almadığınızda, konsantre olmanız zorlaşır, yorgun ve sinirli bir hal alabilirsiniz.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için de demir gereklidir. Yeterli demiriniz yoksa enfeksiyonlara daha meyilli ve savunmasız olabilirsiniz.

Atletler ve Demir Eksikliği

Aşağıdaki faktörlerin bir kombinasyonu, sporcuları demir eksikliği riski altına sokar:

  • Kırmızı etten kaçınan sporcular vücudun demir ihtiyacını karşılamakta güçlük çekerler.
  • Ağır sporlar alyuvar ve kan damarı üretiminde bir artışa neden olur ve vücudun demir ihtiyacını artırır. Demir alımı yeterli olduğunda egzersizlere karşı performansınız ve dayanıklılığınız artar.
  • Yüksek demir kaybı! Yaralanma veya menstruasyon yoluyla kan kaybının yanında dayanıklılık sporcularında, kalitesiz ayakkabı ile sert yüzeylerde koşu nedeniyle ayaklardaki kırmızı kan hücrelerine ‘ayak vuruşu’ hasarı demir kaybına neden olur. Son olarak, demir ter içinde kaybolduğundan ağır terleme de demir eksikliği riskini artırır.

Demir Eksikliği ve Aneminin Belirtileri

Demir eksikliğinin belirtileri dayanıklılık kaybı, kronik yorgunluk, yüksek egzersiz nabız oranı, düşük güç, sık yaralanma, tekrar eden hastalıklar ve sinirlilik halidir.

Diğer semptomlar, iştah azlığı ve soğuk algınlığı ve enfeksiyonların görülme sıklığı ve süresi olarak eklenebilir. Bu semptomların birçoğu aşırı antrenmanla da ortaktır, bu nedenle yanlış teşhis sık görülür. Demir eksikliğini teşhis etmenin tek emin yolu, demir durumunu belirlemek için yapılan bir kan testidir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız yüksek risk kategorilerinden birindesiniz ve derhal doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Doktorunuz demir eksikliğini onayladıysa, diyetteki demir alımında bir artış önerecektir. Eksikliğiniz şiddetli ise, takviye veya terapi ihtiyacınız olabilir. Demir takviyelerini, doktorunuzun gözetiminde olmadığı sürece asla kullanmayın; zira çok fazla demir vücutta hasara, kanser ve kalp rahatsızlığı riskine neden olabilir.

Demirin Doğal Kaynakları

Kadınlar ve gençler için günlük önerilen doz 15 miligramdır. Erkekler 10 mg tüketmelidir. Dayanıklılık sporcularının biraz daha fazla ihtiyacı olabilir. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan demir elde edebilirsiniz ancak hayvansal kaynaklardaki demirin emilim oranı yaklaşık yüzde 15 iken, bitkiler için bu oran yüzde 5 civarındadır. Demir durumunu artırmanın daha etkili yolu, yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, balık veya karaciğer gibi hayvansal ürünleri tüketmektir. (bkz. Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?)

Dökme demir tavayla (özellikle asitli gıdaları pişirirken) pişirdiğiniz yemekteki demir miktarını artırabilirsiniz.

Bitkilerden veya hayvanlardan alınan herhangi bir gıdanın demir emilimi, yemeklerinize kafeinli içecekler eşlik ettiği takdirde azalacaktır. Kalsiyum ve çinko aynı zamanda vücudun demir emme kabiliyetini de düşürür. Ancak yemeklere meyve (özellikle narenciye) eklenmesi demir emilimini arttırır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *