Kadınlar İçin Sağlıklı Demir Düzeyleri
4 Ara, 2017 18:58 tarihinde eklendi

Kadınlar İçin Sağlıklı Demir Düzeyleri

Kadınlar İçin Sağlıklı Demir Düzeyleri

Kadınlar için sağlıklı demir düzeyleriKadınlar İçin Sağlıklı Demir Düzeyleri

Demir eksiklikliği dünya genelinde çok yaygındır, bununla birlikte, bazı popülasyonlar demir eksikliğine diğerlerine göre daha yatkındır.

Bu durumun yaygınlığının beyaz kadınlarda yüzde dokuz ila yüzde 12, Siyah ve Latin Amerikalı kadınlarda yüzde 20’ye kadar çıktığı tahmin edilmektedir. Bu yetişkin erkekler arasında sadece yüzde iki ile karşılaştırılmıştır. Bu durum kadınların rahatsızlığa neden olacak ve bunları yavaşlatacak problemli belirtileri önlemek için demir seviyelerine daha çok dikkat etmeleri gerektiğini göstermektedir.

Bu makale, kadınlar için sağlıklı demir seviyesi aralığı ve kadınların en iyi sağlıklı kalabilmek için yüksek demir seviyelerine nasıl ulaşabildikleri hakkında bir rehber görevi görecektir.

Düşük Demir Düzeyleri Neden Kadınları Etkilemektedir?

Adet, gebelik ve menopoz gibi bir kadının yaşamının çeşitli aşamalarının demir seviyeleri üzerinde derin etkileri vardır. Hem kadınlar, he erkekler hem idrar, dışkı ve hatta cilt yoluyla demirini kaybeder. Bununla birlikte, ekstra kan kaybı nedeniyle ve doğmamış bir çocuğun demir ihtiyacını karşılamak için hamilelik sırasında kadınlar daha fazla demir kaybederler.

Kadınlar İçin Önerilen Demir Seviyesi Aralığı

Bir doktorun bir kadının demir eksikliği olup olmadığını belirlemek için önerebileceği birkaç farklı test vardır. Bunlardan biri hemoglobin testidir ve kadınlar için normal hemoglobin aralığı, desilitre başına 12.0 ila 15.5 gram arasındadır.

Bir diğer test, hematokrit seviyelerini denetler; bu, kırmızı kan hücrelerinden oluşan kan hacminin yüzdesidir. Kadınlar için önerilen hematokrit aralığı %34.9 ile %44.5 arasındadır. Bu rakamların altındaki seviyeler demir eksikliğinin varlığına işaret edebilir.

Uygulamalı Demir Seviyeleri Tablosu

Bu aralıklar ancak kan testi yapılarak kontrol edilebilir, ancak kadınlar gıda ve takviye yoluyla demir alımı kontrolünü eline alabilir. Ulusal Akademiler Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu, çeşitli yaştaki kadınlar için ve ayrıca gebelik ve emzirme döneminde önerilen demir alım miktarların konusunda bilinçli olmayı öneriyor.

Tavsiye edilen demir miktarlarının, kadınlar için 14-50 yaş arası erkeklerden 3-4 miligram daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. Ağır adet kanamaları olan veya rahim myomu olan hamile kadınlar, genellikle daha yüksek demir seviyeleri gerektirir.

Kadınlar ayrıca ıspanak, mercimek, kuru kayısı ve sığır eti veya tavuk karaciğeri gibi bol miktarda demir içeriği zengin yiyecekler yemelidir. Açıklanamayan semptomlar ortaya çıkarsa ya da yıllık kontrolün bir parçası olarak demir seviyelerini kontrol ettirmek iyi bir fikirdir.

Önerilen Makale: Kadınların Neden Daha Fazla Demire İhtiyacı Var?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *