Kadınlarda Demir Eksikliği
4 Ara, 2017 18:07 tarihinde eklendi

Kadınlarda Demir Eksikliği

Kadınlarda Demir Eksikliği

Kadınlar ve demir eksikliğiKadınlarda Demir Eksikliği

Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, dünya genelindeki çoğu insan vücutlarında yeterli miktarda demir bulunduruyor ve normal diyetlerinden yeterli miktarda demir alıyor. Genç kızlar ve premenopozal ve menopozal kadınlar da dahil olmak üzere bazı gruplar, tek başına diyetten yeterince demir almakta sıkıntı yaşamaktadır. Buna ek olarak, adet dönemlerinde ağır kanamaları olan kadınlar ve genç kızlar ve gebe kalan kadınlar demir eksikliği yaşayabilir.

Normal koşullar altında, insanlar düzenli olarak vücutlarından sadece küçük miktarlarda demir çıkarırlar, ancak menstrüel kadınlar kan kaybı nedeniyle ortalama demir eksikliği gösterebilir, özellikle de adet dönemleri ağırsa.

Menopoza giren kadınlara karşı premenopozal kadınlarda demir eksikliği biraz daha ağır olabilir. Kadınlar, çoğu zaman yorgunluk veya baş dönmesi, odaklanma eksikliği ve yıllar boyu süren dönemlerde düşük enerjili diğer birçok semptom hissediyorlar. Bu adet kanamasından kaynaklanıyor olabilir. Bir dönem sona erdiğinde demir seviyeleri normale dönmezse, demir eksikliği devam edebilir ve semptomlar devam edebilir veya menopoz döneminde devam ederek kötüleşebilir.

Menstrüasyon ve Menapoz Sırasında Demir Kaybı

Adet dönemlerinde daha ağır kan akışı olan kadınların demirlerini sağlıklı bir seviyede tutmaları daha zor olabilir. Diyet ve egzersiz bir kadının demir seviyelerini de etkiliyor. İyi demir kaynakları arasında yağsız et, balık ve kümes hayvanları ile fasulye, tohum ve tohumlanmış tahıllar bulunur. 19-50 yaşlarındaki sağlıklı bir kadın, günlük 18 mg demir alımına sahip olmalı, ancak birçok kadın diyetlerinden fazla miktarda demir almıyor. Adet döneminde kan kaybı, özellikle ağır dönemlerde diyette demir eksikliği artabilir. Koşu, gastrointestinal bozukluklar gibi altta yatan kronik hastalıklar veya endometriozis veya fibroidlere bağlı kan kaybı gibi dayanıklılık sporları tümüyle demir eksikliğine neden olabilir. Hatta kalsiyum içeren bazı takviye ve gıdalar bile kadının demir seviyesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Düşük demir seviyeleri hemen demir eksikliği anemisine (IDA) neden olmaz. IDA zaman içinde gelişir. Kandaki demir seviyeleri düştüğünde, demir depolayan kan proteini olan ferritin azaltılır. Bu hemoglobin veya sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sınırlar ve IDA’ya neden olur. Belirtiler arasında yorgunluk, odaklanma eksikliği, huzursuzluk ve daha fazlası oluşur; çünkü hemoglobin vücudun hücrelerine oksijen taşıyamaz.

Bir kadın demir takviyeleri almak isterse demir düzeyinin bir doktor veya sağlık uzmanı tarafından test edilmesi gerekir.

Editörün Tavsiyesi: Erkeklerde Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *