Menu

Kadınların Niçin Daha Fazla Demire İhtiyacı Var?

kadınların demir ihtiyacıDemir eksikliğini önlemek için günlük olarak birinin ihtiyaç duyduğu demir miktarı, yaşlarına ve cinsiyetlerine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kadınların erkeklere oranla daha fazla demir ihtiyacı vardır, çünkü her ay normal adet döngüsünde belli miktarda demir kaybederler.

Ergenlik dönemine giren bir kadın menstrüel döngüsüne başlarken, demirin günlük ihtiyaçları artar; ancak kadının menopoza girmesiyle bu seviye bir kez daha azalır. 19 ila 50 yaşları arasında olan kadınlar herkesten fazla demirini almalıdır. Önerilen dozaj günlük olarak yaklaşık 18 miligramdır. Bununla birlikte, aynı yaştaki erkekler çok daha azına gereksinim duysa da demir eksikliği riski yine de mevcuttur. Erkekler için günlük önerilen dozaj 8 miligramdır.

Demir eksikliği konusunda sizi daha yüksek bir riske sokan farklı unsurlar da vardır. Bir demir eksikliğinin en yaygın sebepleri arasında şunlar bulunur:

  • Bir vejetaryen veya vegan diyeti uygularsanız (demir içeriği yüksek olan herhangi bir hayvansal protein kaynağı içermez)
  • Ağır sporlar ve aşırı egzersiz (bazen alyuvarlara zarar verebilirsiniz)
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız
  • Böbrek yetmezliği yaşarsanız
  • Vücudun demirini alabilen diyaliz tedavisi görüyorsanız
  • Geçmişte ülser hikayeniz vars
  • Çölyak hastalığı, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi besin maddelerini emme yeteneğinizi sınırlayabilecek herhangi bilinen bir gastrointestinal bozukluğunuz varsa
  • Yüksek miktarda antasid alırsanız (bunlar demir emilimini engelleyebilecek kalsiyum içerir)
  • Ameliyat olarak veya kan bağışı yoluyla kan kaybı

Şans eseri, bir demir eksikliği genellikle doktorunuzun ofisinde yapılan basit bir kan testiyle tespit etmek oldukça kolaydır, buna serum ferritin testi denir. Aslında, bazı insanlar, bir kan bağışı merkezinde kan bağışı girişiminde bulunduklarında demir eksikliğine sahip olduklarını ve gerekli tarama testinde demir düzeylerinin düşük olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Özellikle hamileyseniz, bir vejetaryen veya sindirim bozukluğunuz varsa demir alımını artırıp artırmamaya ihtiyaç duyup duymadığınızı kontrol etmek için kanı düzenli olarak kontrol ettirmeniz önerilir.

Editörün Tavsiyesi: Kadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği

Bir Yorum
  1. beyza Kasım 8, 2017 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir