Kafein demir emilimini engelliyor muKafein Demir Emilimini Engelliyor Mu?

Kafeinli yiyecek ve içecekler günümüzde rutin bir alışkanlık haline gelmiş ve çoğumuz için neredeyse vazgeçilmez olmuştur. Ancak bazı uzmanlar kafeinin, demir gibi bazı besin maddelerinin vücuttaki emilimini engelleyeceğini iddia etmektedir. Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalar, çay, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin, demir emilimini azaltabileceğini göstermiştir. Düzenli çay ve kahve tüketiminin, demir depolama seviyeleri üzerinde etkisi olabilmektedir.

Kafeinin Demir Emilimini Nasıl Etkilediği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Örneğin bir çalışma, bir hamburger menüsünü ile birlikte bir fincan kahve içmenin demir emilimini % 39 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Başka bir araştırma, bir öğünlük yemekle birlikte bir fincan kahve içmenin, demir emilimini % 60-90 oranında düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Yaşlı insanlar arasında yapılan başka bir çalışma, her hafta kahve tüketen deneklerin, kahve demir depolama seviyesini gösteren bir protein olan ferritin düzeyinin % 1 daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Demir emiliminde bilinen bir inhibitör olan diğer bir içecek ise, çaydır. Yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra içilen çay, demir emilimini yaklaşık % 64 oranında azaltır. Ayrıca, kahve ya da çay ne kadar koyu veya sert olursa, demirin vücut tarafından emilimi o kadar az olmaktadır.

Bununla birlikte, tek başına kafein, demir absorpsiyonuna müdahale eden ana madde gibi görünmemektedir. Bir çalışma, tek başına kafeinin kendisinin, yalnızca bir yemekten elde edilen demirin yaklaşık % 6’sına bağlandığını bulmuştur. Bunun nispeten küçük bir miktar olduğu göz önüne alındığında, sadece kafeininin değil, aslında çay ve kahvenin içerisinde bulunan diğer maddelerin demir emilimini azalttığı görülmektedir.

Önemli: Çay ve kahve gibi kafeinin içeren içeceklerin demir emilimine olan etkilerinin, aslında kahveyi ne zaman içtiğinize bağlı olduğunu unutmayın. Örneğin, yemekle birlikte veya yemekten hemen sonra kahve tüketmek, demir emilimini azaltırken; yemekten birkaç saat önce kahve içmek, demir absorpsiyonu üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir.

Sonuç olarak, kafeinli içeceklerin yemekle yakın zamanda içilmesi, demir emiliminde % 39-90’lık bir azalmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle genellikle, demir eksikliği bulunan kişilerin, aşırı miktarda kafein içeren içeceklerden kaçınmaları önerilir. Çay ve kahve demir emilimini önemli oranda azaltabilirken bununla birlikte, sadece kafeinin kendisi, çok az miktarda demiri bağlayarak, emilimi az oranda etkiler.