Kansızlık Adet Düzensizliği Yapar Mı?
16 Ara, 2017 0:01 tarihinde eklendi

Kansızlık Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Kansızlık Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Kansızlık Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Türkiye’de pek çok kadın, düzenli olarak adet yaşamalarından kaynaklı kansızlık gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Kansızlığın adet düzensizliğine etkisini incelediğimizde bu durum gerçektir. Nitekim kitleler, düzenli olarak kan kayıpları yaşarken bu durumda B12 ve kan yapıcı gıdaları yoğunlukta tüketmelidir. Her ne kadar adet sürecinde vücutta ki kirli kanda dışarı atılsa, bu hususta en önemli olan faktör doğru bir yol izlenmesi ile orantılıdır. Yani vücutta ki kan yapıcı ürünlerin tüketimi tamamen doğal olmalı ve kimyasal katkı maddelerine başvurulmamalıdır. Adet;

 • Kişilerin ciddi anlamda kan kaybı yaşamalarına neden olmaktadır.
 • Bu durumda hekimler B12, C vitamini ve kan yapıcı gıdaların daha yoğun tüketilmesini önerir.
 • Daha kesin sonuçlar alabilmek açısından mutlaka doğum kontrol haplarının kullanımını bırakmalısınız.

Doğum kontrol hapları her ne kadar adeti düzene soksa da, hormon dengesini tamamen bozmasından dolayı kişilerin bu süreç zarfında ekstradan kansızlık yaşamasına neden olabiliyor. Yani doğum kontrol hapları jinekologların tavsiyesi ile tüketilmeli ve buna göre bir yol izlenmelidir.

Kansızlığın adet düzensizliği yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Türkiye’de ki kadınların bu tip sıkıntılar ile yoğun bir şekilde karşılaştığı bilinmektedir. Bu sebeple vücutta ki kan miktarının düşük olmasına bağlı olarak regl olma olasılıklarının veya reglken kan gelmemesinin gayet normal bir durum olduğunun altını çizelim. Fakat kansızsanız ve bu durum ile sık sık karşılaşıyorsanız mutlaka hekimlere danışmalı ve buna uygun bir prosedür ile tedavi yolları izlenmelidir. İstenen işlemler layığı ile sonlanabilirse en ufak bir olumsuz etken ile karşılaşmadan tedavi süreçleri sağlanabilmektedir.

Eğer adet düzensizliği gibi ciddi problemler ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durumda mutlak suretle en yakın sağlık kuruluşuna giderek bir tedavi sürecine tabii tutulmanız gerekmektedir. Uygun bir yol belirlenirse ve tedavi tanısı konulabilirse, bu hususta en ufak bir sağlık problemi yaşamadan hem kansızlık sorunlarını giderebilir, hem de adet düzensizliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Adet düzensizliği yaşayan kadınların bu tip sıkıntıları aşabilmek için yoğun bir şekilde doğum kontrol hapları denese de, bu kez hormon bozukluğunun ön plana çıktığı biliniyor. Bu sebeple kansızlık adet düzensizliği ile orantılı ilerleyen bir rahatsızlıktır ve doktorların tetkik yapması çok mühimdir.

Kansızlık Adet Gecikmesi

Kansızlık adet gecikmesi yaşayan kişilerin öncelikle uygulaması gereken yöntem hem B12, hem de kan yapıcı gıdaları yoğun bir şekilde tüketmesi. Bunun yanı sıra C vitamini bakımından da depo olan gıdaların bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Eğer adetinizde ‘kansızlık olmasa dahi’ dalgalanmalar var ise bu durumda hormonlarınızın kontrol edilmesi gerekmektedir. Kimi kadın, kansızlığa bağlı adet görememe sorunları ile karşılaşırken; kimi kadın ise düzenli olarak adet gecikmesi yaşadığının altını çizmektedir. Aynı zamanda;

 • Kansızlığa neden olan durumlar tetkik ve tahlillerle ispatlanmalıdır. Böylelikle önlem alınabilecek yol izlenmeli ve buna uygun bir diyet (beslenme) programı hazırlanmalıdır.
 • Adet düzensizliğini ortadan kaldırmak adına jinekologların önereceği doğum kontrol haplarına yönelim sağlanabilir. Fakat doktor gözetimi altında olmalı ve buna istinaden bırakmalısınız.
 • Eğer adet düzensizliği kansızlıktan önce de yaşadığınız bir sıkıntı ise durumun psikolojik sıkıntılardan kaynaklı olabileceğini de gözden kaçırmamak gerekli.

Yukarıda ki yöntemleri uygulamanız durumunda kansızlık adet gecikmesi ile alakalı tüm sıkıntıları hayatınızdan çıkartma olanaklarına sahip olabilirsiniz. Siz de hemen bu yöntemler dahilinde bir yol izlemek ve tedavi süreçlerine dahil olabilmek açısından sağlık kuruluşları ile iletişim halinde olabilirsiniz.

Editör tarafından önerilen :  Kansızlık Hastalık Habercisi Olabilir

 

Özet
Kansızlık Adet Düzensizliği Yapar Mı? Kansızlık Adet Gecikmesi
Konu Başlığı
Kansızlık Adet Düzensizliği Yapar Mı? Kansızlık Adet Gecikmesi
Site İçeriği
Kansızlığın adet düzensizliğine etkisini incelediğimizde bu durum gerçektir. Nitekim kitleler, düzenli olarak kan kayıpları yaşarken bu durumda B12 ve kan yapıcı gıdaları yoğunlukta tüketmelidir.
Yazar
Yayımlayan
Demir Eksikligi
Site Sahibi Logo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Bjk

  Ben Demir eksikliği ilaç kullaniyoö ama adet düzensizliği oldu 4 yada 5 gün görüyordum şimdi 10 geçiyor ne yapmaliğimi ilaçlardaki dolayı

  • access_time 9 Haz 2018, 3:07
  • Cevapla