Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar Mı?
13 Oca, 2018 20:46 tarihinde eklendi

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Kansızlık bacak ağrısı yapmaktadır. Genelde anemi hastalığı yaşayan kişiler bazı organ veya uzuvlarında ağır hissetmektedir. Bunun yanı sıra kendisini morarma olarak da öne çıkartabilen bu rahatsızlık, kasların ve dokuların yeteri kadar kan ile beslenmemesi veya direncin düşük olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Uzun süre ayakta duran veya hareket etmek zorunda kalan kişilerde kansızlık varsa bacak ağrılarının görülmesi çok daha yüksek bir oran olarak görülüyor.

Hemoglobin ve hemotokrit sayısının normal olması gereken değerin aşağısında olması ile bu durum kendisini gösterebilir. Yetişkin bir insanda hemoglobin oranı 11 ila 14 arasındayken, hemotokrit ise 40-44 arasında yer almaktadır. Kişide kansızlık varsa bu durumun geçici veya kalıcı olması ile alakalı bir test aşaması sunulmalıdır. Böylelikle uygun beslenme şartları ile kan oranında artış yakalanabilir. Herhangi bir rahatsızlık duymadan yaşamınızı devam ettirebileceğiniz bu durum, kendisini bir anda ortaya çıkartan hastalık ile gösterebilmektedir. Bu durumda en çok kendisini gösterdiği belirtiler ise;

  • Halsizlik
  • Sürekli yorgun olma
  • Eklem bölgelerinde ağrılar
  • Kaslarda yaşanan ağrılar

Olarak kendisini gösterebilmektedir. Kansızlık durumlarında bacaklarda yaşanan ağrıların temel problemi kas veya dokuların yeteri kan ile beslenmemesi durumudur. Bunun dışında üst ve alt ekstremitelerin çalışmasına bağlı olarak gerekenden çok daha fazla ağrı ve yorgunluğa neden olmaktadır.

Kansızlıkta bacak ağrısı en çok hangi dönemlerde görülür?

Kansızlıkta bacak ağrıları en çok hamilelik döneminde ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda ise vitamin ve mineral ağırlıklı beslenme, pekmez ve kırmızı et tüketimi ile kansızlığın önüne geçilebilmektedir. Bazı gebelerde tek bacak ağrısı yaşanmasından dolayı kitleler bu durumu önemsemezken, aslen ciddi bir kansızlık belirtisidir. Bu gibi durumlarda ilaç kullanılmamalı, beslenme ve dinlenme ile tedaviler sağlanmalıdır. Bacak ağrıları genellikle gün içerisinde yürüyüş yapmak, ayakta çalışmak zorunda olan kişilerde daha fazla gözlemlenen bir durumdur.

Kansızlıkta yaşanan bacak ağrılarının önüne nasıl geçebilirim?

Kansızlıkta yaşanan bacak ağrılarının önüne geçebilmeniz adına sizlere bazı tavsiyelerden bahsedeceğiz. Burada yer alan yöntemleri izlemeniz durumunda rahatsızlıkların önüne geçebilir ve en kısa sürede hayatınızdan çıkartılmasına olanak tanıyabilirsiniz;

  1. Ayakları tuzlu ve ılık suda bekletmek! Özellikle eşiniz tarafından uygulandığı zaman çok daha yoğun sonuçlar almanızı sağlar.
  2. Bacak ve ayaklara masaj yapmak. Masaj esnasında sıcak su ile yapılacak masaj sayesinde kan akışı hızlanır ve kaslara daha fazla kan pompalanmaya başlar.
  3. Islak havlu ile bir süre sarın ve bekletin.

Kansızlığa bağlı olarak yaşanan bacak ağrıları, doğru tedavi yöntemleri ile ortadan kalkabilir. Buna rağmen hala ağrılar varsa ve herhangi bir oran değişimi yaşanmıyorsa doktor alternatif bir teknik uygulayarak sağlık problemlerinizden en kısa sürede arınmanızı sağlayacaktır.

Kansızlık ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır

Günümüzde pek çok kişi bu rahatsızlığı önemsemez veya doktorların sunacağı tedavi süreçlerini umursamazlar. Bu gibi durumlarda ise hiç beklenmedik sıkıntıların daha yoğun bir şekilde öne çıkması düşünüleceğinden dolayı, sizlere sorunsuz bir şekilde ağrılarınızdan sıyrılabilme güvenceleri tanımaktayız. Burada yer alan belirtiler veya durumlar ile sık sık karşılaşıyorsanız, hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve bir kan sayımı yaptırmalısınız. Ek olarak var olan doktor tavsiyeleri ile beraber bu rahatsızlıklardan en kısa sürede kurtulma şanslarına da erişebilirsiniz. Söz konusu bu tedavi yöntemlerinin sağlanması ve doğru bir yol izlenmesi ile beraber yaşam kriterlerinizde sağlığı ele alma durumları da mutlak suretle gözlemlenebilmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *