Kansızlık Nasıl Anlaşılır?
14 Oca, 2018 16:47 tarihinde eklendi

Kansızlık Nasıl Anlaşılır?

Kansızlık Nasıl Anlaşılır?

Kansızlık Nasıl Anlaşılır?

Kansızlık belirtileri günümüzde birçok kişi tarafından araştırılan durumdur. Her 3 kişiden birisi kansızlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Kan temel anlamda alyuvar ve akyuvarlar olmanın dışında trombositler ve proteinlerden oluşmaktadır. Bunların yanında birkaç farklı kimyasal daha yer alsa da, aslen 4 temel bileşen bunlardır.

Kemik iliğinde üretim sağlanır ve her gün milyonlarcası kana karışmaktadır. Aynı zamanda kanda yer alan bir diğer kimyasal madde ise hemoglobindir. Solunum yoluyla alınan oksijeni kanla beraber organlara taşımaktadır. Bu da kansızlık veya anemi durumunun, oksijeni dokulara ulaştırma konusunda görevli olan hemoglobin ile sağlanabilmektedir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri kendisini kısa sürede ortaya çıkartır. Bu durumla alakalı şüpheleriniz varsa büyük ihtimal belirtilerini taşıyorsunuzdur ve tespit etme konusunda herhangi bir zorluk çekmezsiniz. Buna bağlı olarak her bünyede farklı nedenler ile ortaya çıkabilmektedir.

 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Enerji eksikliği
 • Hafif baş dönmeleri
 • Gözlerin kararması
 • Nefes darlığı
 • İştahsızlık
 • Tat alma duyusunda bozulmalar
 • Kulak çınlaması
 • Soluk ten
 • Çarpıntı
 • Baş ağrıları

Olarak kendisini ortaya çıkartabilir. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta kağıt, buz veya toprak gibi yenmez şeylere karşı duyulan iştahlar da kendisini belirti kapsamında öne çıkartabilmektedir. Tırnakların kaşık şeklinde olması ve ek olarak ağır kenarında çatlaklar oluşması, dil ağrıları gibi belirtiler de görülebilmektedir. Demir takviyesi sayesinde hem kansızlık, hem de demir eksikliği problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Yine de fazla yükleme olmaması için doktorların ve diyetisyenlerin uygun göreceği miktarda tüketimler sağlamak çok önemlidir. Aşırı demir yüklenirse kusma, ishal, baş ağrıları, sinirlilik hali, eklem ağrıları da kendisini meydana çıkartmaktadır.

B12 Eksikliğine Bağlı Kansızlıklar

B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık yaşanması durumunda kendisini farklı belirtileri ile ortaya çıkartmaktadır. Bu durumda ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi, yürüyüş bozuklukları, iğne batma hissi, dokunma hissinin zayıflaması, sakarlığın artması, kol ve bacaklarda sertlik, unutkanlık gibi belirtiler ile kendisini öne çıkartmaktadır.

Bu gibi durumlarda ise izlenmesi gereken yol B12 deposu olan gıdaları tüketmektir. Aynı zamanda tablet veya benzeri ürünlerle beraber yine B12 bakımından istenen takviyeler insan vücuduna alınabilmektedir.

Kırmızı Kan Hücresi Yıkımına Bağlı Kansızlıklar

Tıpta hemoliz ismi verilen kırmızı kan hücresi yıkımı, kronik ve ani olarak iki farklı şekilde ele alınır. Bu gibi durumlarda kendisini ortaya çıkartan aneminin belirtileri cilt ve göz aklarında yaşanan sararmalar, kahverengi veya kırmızı idrar gelmesi, bacaklarda oluşan ülserler ve bebeklerde büyüme geriliği olarak öne çıkmaktadır. Cilt altında yaşanan morluklar, karın ağrıları gibi durumlar doğrudan kansızlıkta öne çıkan hastalık problemleridir. Aynı zamanda kan nakli ve demir değişimi gibi tedavi yöntemleri de tercih edilmektedir.

Kansızlığın Tespit Edilmesi

Kansızlığın tespit edilebilmesi için basit bir kan testi yapılmaktadır. Aynı zamanda hemoglobin miktarının ölçülmesi ile beraber de vücutta ki oranlar belirlenebilir. Normal değerlere istinaden doktor tarafından kıyaslamalar yapılır ve bu sayede rahatlıkla teşhisler konulabilir. Gebelik döneminde artan demir ihtiyacına bağlı olarak anemi gibi rahatsızlıkların sık sık meydana çıktığı bilinmektedir.

Aşırı adet kanaması yaşayan kadınlarda da gözlemlenen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kandaki kırmızı kan hücresi sayısı veya hemoglobin miktarında yaşanan azalmalar vitamin eksikliği ile kendisini öne çkartır. Bu durumlarda kansızlık ciddi bir sağlık problemi olarak görülmektedir.

Kronik hastalıklar nelerdir?

 • Kanser
 • HIV
 • Eklem iltihabı
 • Crohn hastalığı
 • Kronik kırmızı hastalıklar

Olarak görülebilir. Aynı zamanda kemik iliği hastalıkları ve aplastik anemi de kansızlığın en temel sebepleri olarak bilinmektedir. Doktor net bir tanı koyabilmek açısından bu testlerin tamamını ortaya çıkartır.

Kansızlık Tedavi Edilmezse Neler Olur?

Kansızlık tedavi edilmezse ölümcül hastalıklara davetiye çıkartabilmektedir. Kötü beslenme, adet dönemlerinde yoğun kan kaybı ve ağrılar, vitamin eksikliği gibi durumlar kansızlıkta önemli bir etken olarak görülmektedir. Uzun süren ve önlem alınmayan kansızlıklar diğer öldürücü hastalıkları öne çıkartma konusunda önemsenmesi gereken durum olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *