Kansızlık Nedir? Kansızlık Belirtileri Nelerdir?
13 Oca, 2018 17:42 tarihinde eklendi

Kansızlık Nedir? Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Nedir? Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Nedir? Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık (demir eksikliği) kanda olması gerektiğinden daha az miktarda alyuvar (kan hücresi) ya da kanda olması gerektiğinden daha az hemoglobin bulunmasıdır. Anemi olarakta bilinir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliklerinde üretilmekte ve aynı zamanda içerdiği hemoglobin ile proteini tutarak, bütün vücuda oksijen taşımaktadır.

Kansızlık ile alakalı şikayetleriniz varsa, kendisini belirtiler ile rahatlıkla ortaya çıkartmasından dolayı kısa sürede tespit edilebilmektedir. Bu noktada ise kansızlık belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yorgunluk hissiyatları
 • Çarpıntı durumları
 • Baş ağrıları
 • Bulantı
 • Soluk ten rengi
 • Odaklanamama
 • El ve ayaklarda soğukluk
 • Nefes Darlığı
 • Göğüs Ağrısı

Kansızlığın en temel belirtileri arasında gösterilmektedir. Türüne bağlı olarak geçici veya uzun dönemli kalıcı bir rahatsızlık olarak gözlemlenebilir. Vücudunuzda yaşanan kansızlık şüphelerini ortadan kaldırmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. İlaç tedavisi veya operasyon ile bu durumlar atlatılabilirken, doğru bir beslenme programı ile kansızlığın önüne geçilebilmektedir.

Kansızlığa Neden Olan Başlıca Sebepler

Burada kansızlığa neden olan başlıca sebepler ile alakalı bilgileri tarafınıza sunacağız. Kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olmasının farklı sebepleri mevcuttur. Vücudun yeteri miktarda alyuvar üretmemesi, kanama nedenleri ile alyuvar kaybı yaşanması veya kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi bunlar arasında en çok gözlemlenen rahatsızlıklardır. Aynı zamanda B12 vitamini, folik asit ve gıdalar yoluyla alınan besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. En temel problemler ise;

 • Demir eksikliği

Demir eksikliği, kansızlığın en çok ortaya çıkmasına neden olan durum olarak görülmektedir. Vücutta yeteri miktarda demir olmadığı durumlarda kırmızı kan hücreleri, yeterince hemoglobin üretememektedir. Bu durumda ise demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Kansızlık gibi problemlere bağlı olarak ortaya çıkan demir eksiklikleri, bazı basit test aşamaları ile sağlanabilmektedir.

 • Regl dönemi

Üreme çağında olan kadınlar her ay adet kanamaları yaşamaktadır. Bu durum da demir eksikliği anemisinin en temel problemi olarak görülmektedir. Genellikle adet dönemini ağır ve sancılı geçiren kadınlar, kanamaların yoğun olduğu dönemlerde bu tip sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaktadır.

 • Hamilelik

Hamilelik esnasında demir eksikliğinin ortaya çıkması en yaygın durumlar arasında yer almaktadır. Bebeğin yeterli oksijeni ve besinleri alabilmesi için ekstradan demir ihtiyacı durumları sağlanmaktadır. Pek çok hamile kadın, gebeliğin 20. Haftasından itibaren demir takviyesi almaktadır. Hamilelik durumlarında takviye veya ilacı bitkisel / reçetesiz dahi olsa doktora danışmadan almamanız gerekmektedir. Aksi halde bebeğinizin sağlığını riske edebilirsiniz

 • Mide ve bağırsak sisteminde oluşan kan kayıpları

Mide ve bağırsaklar sindirim bakımından başlıca organlarımız arasında görülmektedir. Yiyeceklerde ki yararlı besinlerin ve maddelerin vücuda çekilmesini sağlayan sistem, herhangi bir kan kaybı durumunda demir eksikliğini ortaya çıkartır. NSAID gurubunda ki romatizma ilaçlar, aspirin veya lbuprofen gibi iltihap önleyici ilaçları uzun dönem kullanmakta bunlara neden olabilmektedir. Kanamalar sadece demir eksikliğine yol açmayacağı gibi, organlarda başka bozuklukların meydana çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle reçetesiz olarak satılan ilaçlar bilinçli bir şekilde tüketilmemesi ve doktorlar tarafından tavsiye edilmeden alınırsa çok daha büyük bir sağlık sıkıntısını beraberinde getirebilmektedir. Yiyecekleri sindirmek amacıyla salgılanan mide asitleri, mide çeperinde açık yaralar açabilir ve bu duruma peptik ülser ismi verilir. Mide ülserleri kanamalara neden olur ve buna bağlı olarak demir eksikliği anemisi rahatsızlıklar gözlemlenebilir.

 • Beslenme

Hamile olmadığınız süreçlerde sadece beslenmenize bağlı olarak demir besinleri almadıysanız, bu durumda var olan anemi problemleri ile karşılaşmak söz konusudur. Buna bağlı olarak vejetaryenlerin et yememelerine bağlı olarak demir eksikliği riski altında olduğu bilinmektedir. Bu gibi problemlerden dolay fasulye, kurutulmuş meyveler, yeşil yapraklı sebzeler sayesinde istenen demir miktarı vücuda alınabilir. Ayrıca gebelik döneminde demir bakımından zengin olan gıdaların yoğun bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir eksikliği chron hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihaplı rahatsızlıklar ile ortaya çıkabilir. Bunun dışında kan bağışı, kan kaybına neden olan kazalar ve burun kanamaları, kansızlığa neden olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Buradan sizler için diğer demir eksikliğine sebep olan ayrıntılar ile alakalı bilgi alma şansları sunacağız;

 • Vitamin eksikliği

Demire ek olarak vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesi için B12 vitaminini ve folik asidi vücudunda barındırması gerekmektedir. Beslenme durumlarına bağlı olarak besin maddeleri yeteri miktarda alınamıyorsa bu durumda kan hücresi üretiminde azalmalar meydana gelebilir. B12 vitamini almasına rağmen vücudun vitamini işleyemediği durumlarda vitamin eksikliği anemisi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

 • Kronik rahatsızlıklar

Özellikle kronik böbrek hastalarının büyük bir kısmında demir eksikliği anemisi görülmektedir. Bu durumun yaygın olması nedeniyle hastalar, demir takviyesi ile damarlardan günlük tablet olarak bu gıdaları alabilirler. Kanser hastalıkları ve kanser hastalığında kullanılan ilaçlar, AIDS virüsü, eklem iltihabı, hipotiroidi ve lupus ile vücutta kırmızı kan hücre üretimini yavaşlatan kronik hastalıklar tespit edilir.

 • Kemik iliği ve hücre sorunlar

Doğuştan veya sonradan meydana gelen kemik iliği problemleri, yeterince kırmızı hücre üretilmemesi veya üretilen hücrelerin sağlıklı şekilde gelişmemesi ile ortaya çıkabilir. Bir diğer anemi türünde vücut kırmızı kan hücrelerini hızlı bir şekilde yok eder. Yenilerin üretilmesi ile bu kaybı karşılamaya yetmiyor bir durum ortaya çıkabilmektedir.

Orak hücre anemisi olarak adlandırılan kansızlık durumlarında da kırmızı kan hücrelerinde şekil bozukluğu meydana gelir. Bu durumda vücudu besleyecek oksijen gerektiği miktarlarda taşınmaz. Anemiler nadir olarak görülen kansızlık türleri olsa da, bazı kişilerde kalıtsal olarak çocukluktan itibaren kendisini gösterebilmektedir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız ve buna bir türlü çözüm üretemiyorsanız, ilk aşamada doktorlara başvurmanız hayati bir önem taşımaktadır. Yorgunluk şikayetlerinin başka birçok sebebi olacağını unutmamak gereklidir. Kansızlıktan şüphelenmeyen kişiler, kan vermek için bir başvuru yaptığı esnada hemoglobin oranında ki düşüklük sebebiyle kan vermeye uygun olmadıklarını görebilirler. Bu durumda demir eksikliğinden kaynaklanan geçici bir durum da ortaya çıkabilir. Düşük hemoglobin durumunda kan verilemez ve doktorlardan randevu alarak takviyeler sağlanmalıdır.

Düşük hemoglobinde ne yapılmalı?

Doktorlar bu tip durumlarda acilen tedavi aşamalarını sağlamak ve ek gıda takviyeleri ile durumun üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Bu gibi temel problemlerin ortaya çıkmasına bağlı olarak yaşanan tüm hastalıklardan sıyrılabilme şanslarını tanımaktayız.

Söz konusu bu durumlarla beraber en sıkı şekilde yaşam analizlerinizi ele alabilecek ve doktor gözetimi altında kansızlık durumlarının üstesinden gelebileceksiniz. Genel kapsamda ele alınan kansızlık problemleri, doğru tedavi aşamalarının sağlanması durumunda yaşam standartlarınızı çok daha fazla yükseltme imkanları sağlar. Fakat bu durumda doktorun sunacağı dozajda tüketimler sağlanmalı ve aynı zamanda miktarlarda artışlar olmamalıdır. Uygun görülen tedavi yöntemleri ile en doğru sonuçları almak tamamen sizlerin elindedir. Mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek hemoglobin miktarınızı testler dahilinde ölçtürün.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *