Kansızlık Nefes Darlığı Yapar Mı?
13 Oca, 2018 17:50 tarihinde eklendi

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar Mı?

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar Mı?

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar Mı?

Kansızlık nefes darlığı yapar mı şeklinde araştırmalar yapan kullanıcılar, uzmanların sunduğu tavsiyeler dahilinde bu tip sıkıntılar ile yoğun bir şekilde karşılaştıklarının altını çizmiştir. Bilindiği gibi kansızlık, yani tıp dilinde anemi birçok nedenle kişi vücudunda kendisini ortaya çıkartabilir. Bazı belirtiler ile de sinyalleri ortaya çıkartması durumunda daha erken teşhis konmasını sağlar.

Hemoglobin miktarının belirlenen kriterlerin altına düşmesi ile beraber kansızlık durumları ortaya çıkar. Ferritin gibi demir depolarını gösteren oranlara da bakılmalı ve buna göre kırmızı kan hücrelerinin görevini nasıl tamamladığı incelenmelidir. Demir bağlama kapasitesine göre kırmızı kan hücrelerinde ki alyuvarların içerisinde yer alan hemoglobin oranına göz atılmalıdır. Hemoglobin, solunum yoluyla alınan oksijeni kana taşımakla görevlidir. Kansızlık, oksijeni dokulara ulaştırmakla görevli olan hemoglobin miktarının az olmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Kansızlık, kanın az olması demek değildir ve kan içerisinde yer alan bileşenlerin yeteri miktarda olmaması ile orantılıdır. Bu gibi durumlarda ise kanın 4 farklı bileşen dahilince incelenmesi gerekmektedir. Alyuvarlar, akyuvarlar, trombositler ve proteinler ile kanda ki doğru miktarların ortaya çıkması sağlanabilir. Anemi olan kişilerde enerji sarf ettikleri zamanda nefes darlığı ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kendisini şu belirtiler ile göstermektedir;

 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Sürekli güçsüzlük durumları
 • Devamlı uyuma isteği
 • Uyuklama

Gibi problemler görülmektedir. Nefes darlığı sıkıntılarının yanı sıra bu tip problemler ile sık sık karşılaşıyorsanız mutlaka doktor gözetimi altında olmanızı önermekteyiz.

Kansızlık Erkeklerde Daha Fazla Görülmektedir

Kansızlık, erkeklerde çok daha yoğun bir şekilde görülen rahatsızlık türüdür. Bunun sebebi kadınların her ay regl görmesi ve jinekolog, doğum gibi sorunlar yaşamasıdır. Kansızlık, nefes darlığı yapmasında ki en temel problem ise kanda ki değerlerin fazlası ile azalması ve vücudun ihtiyaçlarını karşılayamaması ile orantılıdır. Oksijen yeteri kadar taşınamadığı durumlarda nefes darlığı ve nefes nefese kalma gibi problemleri ortaya çıkartır. kansızlık;

 • Erkeklerde 13 g/dl
 • Kadınlarda 12 g/dl

Altına düştüğü zaman ortaya çıkar. Vücutta kansızlık belirtileri ile karşılaştıysanız mutlaka doktora görünmeli ve uygun tedavi yöntemlerinin sağlanması gerekmektedir.

Nefes Darlığına Neden Olan Kansızlık Çeşitleri

Burada sizlere nefes darlığına neden olan kansızlık çeşitleri ile alakalı bilgi vereceğiz. Yer alan bilgilere göre çok daha ideal sonuçlar alabilir ve aynı zamanda güvenilir bir hekim kontrolü altında bu durumları ortadan kaldırabilirsiniz;

 • Demir eksikliğine bağlı kansızlık olması
 • Kişide B12 eksikliğine bağlı kansızlık problemleri
 • Kronik kurşun zehirlenmesi ile alakalı kansızlık
 • Kırmızı kan hücresi yıkımına bağlı kansızlıklar
 • Ortak hücreli kansızlık ve nefes darlığı

Problemleridir. Eğer bu gibi problemler ile yoğun olarak karşı karşıya kalıyorsanız hemen siz de bir doktora görünmeli ve testlerin yapılmasını sağlamalısınız. Uygun bir test formatı ile beraber son teşhisler konulur ve kişinin rahatsızlıkları belirlenir. Buna istinaden erken teşhis, her daim kansızlığı daha fazla ilerlemeden ve öldürücü hastalıklara ulaştırmadan önüne geçebilme konusunda ideal bir durum olarak görülmektedir. Kişilere sunulan bu harika çalışmalar ile artık kansızlıktan doğan tüm sağlık sıkıntılarınızı hayatınızdan çıkartma sağlanacak, söz konusu yaşamınızı çok daha ideal bir cepheden ele almanıza da olanak yaratılacaktır. Burada yer alan tavsiyeleri harfiyen izleyin ve en kısa sürede kansızlık sorunlarının temel olarak önüne geçme imkanlarına ulaşın.

Günümüzde her 3 kişiden birisi kansızlık gibi sorunlar ile sık sık karşılaşmaktadır. Bu noktada ise etki alanı olarak görülen kansızlık sıkıntılarını aşabilmek için en uygun tedavilerin sağlanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *