Kansızlık Vücutta Neler Yapar?
3 Şub, 2018 4:51 tarihinde eklendi

Kansızlık Vücutta Neler Yapar?

Kansızlık Vücutta Neler Yapar?

Kansızlık Vücutta Neler Yapar?

Bu hastalık, normalden daha düşük bir kırmızı kan hücresi (RBC) sayınız olduğu anlamına gelir. Normal değerler değişir; Tam kan sayımı (CBC) gibi kan testleri doktorunuz tarafından açıklanabilir. Sebebi ne olursa olsun, daha az oksijen mevcuttur ve bu zayıflık, baş dönmesi ve nefes darlığı üretir. Altta yatan neden belirlendiğinde tedavi edilebilir. Uzun süreli veya ciddi oksijen eksikliği beyin, kalp ve diğer organların hasar görmesine neden olabilir.

Hastalığın üç temel nedeni, kırmızı kan hücrelerinin yetersiz veya hatalı üretimi, yüksek kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi ve aşırı kanama olarak sayılabilir. Megaloblastik anemi, hatalı kırmızı hücre üretiminin bir türüdür. Anemi durumu hafif olabilir, kolaylıkla tedavi edilebilir veya şiddetli olabilir ve derhal müdahale edilmesini gerektirebilir.

Aneminin belirtileri, hafiften asgari seviyeden şiddetli ve muhtemelen hayatı tehdit eden boyutlara kadar değişebilir. Normal, günlük faaliyetleri gerçekleştirmek zor olabilir. Hipoksi ile, kalbin vücudu desteklemek için daha fazla çalışması gerekir.

Hipoksi mevcut olduğunda, kalp vücuda yeterli oksijen sağlamak için daha fazla çalışmak zorundadır. Bu, nefes darlığı, göğüs ağrısı, düşük kan basıncı ve aritmi gibi birçok kardiyak-ilgili semptomlara katkıda bulunabilir. Tedavi kardiyak ile ilgili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Erken doğan ya da yalnızca yeterli miktarda mineral içermeyen emzirilmiş veya beslenmiş formüllü bebekler risk altındadır. 1 ila 2 yaş arasındaki bebekler, diyetlerinde yeterli miktarda demir açısından zengin gıdaların alınamamasından veya mineral emilimini azaltan çok fazla inek sütü içilmemesinden dolayı anemik hale gelebilir.

Herhangi bir yaş, ırk ve cinsiyetten herhangi biri, anemi rahatsızlığı geliştirebilir. Menstrüel kadınlar aylık kan kaybı yüzünden bu durumdan en çok muzdarip guruptur. Besin seviyeleri çok düşük olursa gebelik sırasında da görülebilir. Hamilelik sırasında kan hacmi artar; ancak plazma, kırmızı kan hücrelerinin çoğalabileceğinden daha hızlı genişler. Bu durum yetersiz miktarlara neden olur.

Altta yatan neden olan hastalıkları tanımlayıp tedavi ederek sağlığınızı geliştirin. Kronik hastalığa yakalanan hafif kansızlık vakaları bile yaşlı insanlarda mortalite ve hastaneye yatma riskinde artışa neden olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Demir eksikliği kas ağrısı yapar mı?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *