15 Tem, 2018 11:29 tarihinde eklendi

Kansızlık

Kansızlık

Kansızlık hemoglobin seviyesinin düşmesi ile ortaya çıkar. Hemoglobin, kanımızda ki alyuvarlara oksijen taşıyan  demir açısından zengin bir proteinidir. Hemoglobin, aynı zamanda kana kırmızı rengini vermektedir.

Kansızlık

Bulunduğumuz ülke de kansızlık oldukça yaygındır. Genellikle demir eksikliği sonucu ortaya çıkan bu hastalık pek çok belirtiyi de kendi ile birlikte getirmiş olur. Kansızlık alyuvarlara oksijen taşıyan hemoglobin miktarının azalması ile ortaya çıkar ve bu demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kansızlık ile birlikte baş dönmesi, baş ağrısı, çabuk yorulma, çabuk üşüme, dikkat dağınıklığı, çarpıntı gibi belirtiler görülmeye başlar. Bu hastalıktan en çok etkilenen organımız ise beynimiz olur. Beyin bol miktarda oksijen ile sağlıklı bir biçimde faaliyetini sürdürür. Ancak yeterli miktarda oksijen beyne kansızlık sebebi gitmez ise saydığımız belirtiler aniden kendini gösterir.

Kansızlığın sebebi vücudun az miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretmesinden kaynaklanmaktadır. Yeteri miktarda alyuvar yok ise ya da hemoglobin miktarının olması gerekenden daha düşük seviyeye inmesi sonucu vücuda yeterince oksijen taşınamaz. Bu nedenle kansızlık bir diğer adı ile anemi hastalığı meydana gelmektedir.Tedavisi tabi ki de mevcuttur ve demir açısından zengin olan besinler ile beslenmek bu açığı kapatmanıza yardımcı olacaktır. Ekstrem durumlarda kan ilacı ile yine bu hastalık tedavi edilebilir. İlaç kullanmayı sevmeyenler için demir açısından zengin besinler ile beslenmek en doğru hareket olacaktır. Yukarıda saydığımız belirtiler sizler mevcut ise doktora başvurmanızı öneririz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *