Kırmızı Hücreleri Dağılım Genişliği (RDW) Testi
1 Ara, 2017 20:19 tarihinde eklendi

Kırmızı Hücreleri Dağılım Genişliği (RDW) Testi

Kırmızı Hücreleri Dağılım Genişliği (RDW) Testi

RDW testi hakkında bilmeniz gerekenlerKırmızı Hücreleri Dağılım Genişliği (RDW) Testi

Kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW) kan testi, kırmızı kan hücrelerinin hacimlerinin ve büyüklüklerinin değişim miktarını ölçer. Akciğerlerinizden vücudunuzdaki diğer bütün hücrelere oksijen taşımak için, kırmızı kan hücrelerine ihtiyacınız vardır. Kırmızı kan hücresi genişliği veya hacminin normal aralığının dışında olması, vücudunuzun çeşitli yerlerine oksijen alımını etkileyebilecek bir bedensel fonksiyon ile ilgili olası bir problemi gösterir.

Normal kırmızı kan hücrelerinin standart bir boyutu vardır ve hücrelerin çapı 6 ile 8 mikrometre (μm) olarak muhafaza edilir. Hücreler daha büyükse, RDW kan test değerleriniz daha yüksek sayılara sahip olacaktır. RDW değerinin yüksek olması, besin eksikliği, anemi veya altta yatan başka bir durum olabileceği anlamına gelir.

RDW testi neden yapılır?

RDW testi, anemi tiplerini ve diğer tıbbi durumları teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılır. RDW testi ile;

 • ağır anemiye neden olabilen kalıtsal kan hastalıkları olan talasemiler
 • şeker hastalığı
 • kalp hastalığı
 • karaciğer hastalığı
 • kanser

teşhis edilebilir.

RDW testi sıklıkla, tam kan sayımının bir parçası olarak yapılır. CBC, trombositlerin, kırmızı kan hücrelerinin ve beyaz kan hücrelerinin ölçümleri gibi kan hücrelerinin çeşitlerini ve sayısını ve kanın diğer çeşitli özelliklerini belirler. Bu testler genel sağlık durumunuzu belirlemenize yardımcı olur ve bazı durumlarda enfeksiyon veya diğer hastalıkları teşhis eder.

Doktorlar, şu durumlarda tam kan sayımının bir bölümü olarak RDW testini isteyebilirler:

 • Baş dönmesi, soluk cilt ve hissizlik gibi anemi semptomları
 • Demir veya vitamin eksikliği
 • Orak hücre anemisi gibi bir kan hastalığının ailede bulunması
 • Cerrahi veya travmadan gelen önemli kan kaybı
 • Alyuvarları etkileyen bir hastalık teşhisi konulması
 • HIV veya AIDS gibi kronik bir hastalık

RDW sonuçları nasıl yorumlanır?

Kırmızı hücre dağılım genişliği için normal aralık yetişkin kadınlarda yüzde 11.9 ila 15.5, yetişkin erkeklerde ise yüzde 11.8 ila 15.6 arasıdır. Bu aralığın dışında kalırsanız besin eksikliği, enfeksiyon veya başka bir bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, RDW düzeylerinin normal olması durumunda da, tıbbi bir durumunuz olabilir. RDW sonuçları, diğer testlerle kombine edildiğinde, doktorunuzun bir teşhisi onaylamasına yardımcı olmanın yanı sıra, sahip olabileceğiniz aneminin türünü belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *