Küçük Yaşlarda Demir Eksikliği Belirtileri
16 Ara, 2017 0:40 tarihinde eklendi

Küçük Yaşlarda Demir Eksikliği Belirtileri

Küçük Yaşlarda Demir Eksikliği Belirtileri

Küçük Yaşlarda Demir Eksikliği Belirtileri

1 yaş demir eksikliği belirtileri

Demir eksikliği her yaş hasta grubunda görülen bir rahatsızlık olmasından dolayı günümüzde pek çok birey tarafından araştırılıyor. Özellikle 1 yaş demir eksikliği belirtileri veya 1 yaşından önce olan hastalar için bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Öncelikle demir ve demir eksikliğine bağlı olarak oluşabilecek tüm komplike sorunlardan bahsedeceğiz.

Eğer bebeğinizde demir eksikliği anemisi varsa bunun sebebi vücudunuzda yer alan alyuvar sayısının az olmasıyla orantılıdır. Demir eksikliği anemisi, genel olarak çocuklarda görülür bir rahatsızlıktır ve davranış bozuklukları ile kendisini gösterebilmektedir. Öğrenme kabiliyetlerinde azalmalar ve buna benzer;

  • Soluk bir ten rengi
  • Halsizlik
  • Nefes darlığı

Olarak kendisini öne çıkartabilmektedir. Bu gibi durumlar söz konusu ise en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek çocuğunuz için bir tedavi ve tanı süreci belirlenmelidir. Günümüzde çok yoğun görülen bir rahatsızlık olmasından dolayı her çocuğun kapılma riski çok fazladır. 1 yaş demir eksikliği belirtileri kendisini bu şekilde ortaya çıkartabilir.

2 yaş demir eksikliği belirtileri

2 yaş demir eksikliği belirtileri, 1 yaşa göre çok daha anlaşılır seviyededir. Yani çocukların kendilerini ifade etme şansları olacağından dolayı tanı konulması çok daha basit bir hal almaktadır. Genelde öğrenim bozuklukları ile kendisini belli etmektedir. Bunun yanı sıra sürekli halsizlik hissi, baş ağrıları, dilde şişme gibi durumlarla da kendisini öne çıkartabilmektedir. Eğer bu sıralanmış rahatsızlıklar ile karşı karşıya iseniz, hemen demir eksikliğine bağlı bir müdahale yapılması şart olarak görülmektedir.

2 yaş demir eksikliği belirtileri için herhangi bir tanı konulmadan önce mutlaka testler yapılmalıdır. Hastanelerde yer alan özel testler sayesinde tam bir tanı konulabilir ve bu sayede tedaviler başarı ile sonuçlanır. Günümüzde de birçok hastanın genç yaşlarda bu tip rahatsızlıklara kapıldığı biliniyor. Fakat şunu unutmamalıyız ki bir birey ne kadar genç olursa, demir eksikliği tedavilerinin sağlanması da o kadar fazla kolaylaşır. Genel olarak;

  • 1 yaş altı çocukların anne sütü yerine inek sütüne geçmesiyle, 2 yaşında ki bireyler için gözlemlenebilir bir rahatsızlıktır.
  • Anne sütü almamasından dolayı mamalara yönelme ile ortaya çıkan bir durumdur.
  • Kansızlık sinsi ilerleyen bir hastalıktır ve hiç beklenmedik bir sürede kendisini ortaya çıkartabilir.

Bu gibi durumlara bağlı olarak 2 yaş demir eksikliği belirtilerini gözlemlemek ve müdahalelerin buna istinaden sağlanması çok önemlidir.

3 yaş demir eksikliği belirtileri

3 yaş demir eksikliği belirtileri de ebeveyn tarafından çok sık araştırılmaktadır. Yaşın daha da ilerlemesine bağlı şikayetler artmakta ve 1-2 yaş çocuklara göre kendini ifade etmek daha da kolaylaşmaktadır. Çocuklarınızı bu süreç zarfında dinlemeli ve şikayetlerini önemsemelisiniz. Eğer anemi belirtileri ile alakalı bir şikayeti varsa hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu hastalığın en sık görüldüğü bireyler hamile kadınlar, 1-3 yaş arası çocuklar ve yaşlılardır. Genelde erkeklerde az görülen bir rahatsızlık olmasından dolayı kız çocuklarının bu tip olumsuz etkilerle daha yoğun bir şekilde karşılaştığı bilinmektedir. Bu durumların üstesinden gelmek ve yaşam standartlarınızı sağlıklı bir şekilde öne çıkartmak istiyorsanız hemen siz de çocuğunuz için bir tedavi süreci başlatabilirsiniz.

3 yaş demir eksikliği belirtileri saptanması durumunda acil müdahaleler ile beraber yaşam standartları tekrardan ele alınacaktır. Bu sayede erken müdahalelere bağlı olarak demir eksikliği gibi kalıcı hasar bırakabilen hastalıkların hayatımızdan en kısa sürede gitmesi hedeflenmektedir. Bu yollara başvurmanızı ve aynı zamanda müdahalelerin bu aşamada sağlanmasını mutlaka doktorlarınıza söylemelisiniz.

Editör Tarafından Önerilen : Çocuklarda Demir Eksikliğinin Riskleri

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *