Lösemi Ve Anemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
20 Kas, 2017 15:47 tarihinde eklendi

Lösemi Ve Anemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lösemi Ve Anemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

lösemi ve anemiLösemi Ve Anemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Löseminiz varsa ve aşırı yorgunluk, baş dönmesi veya solgunluk gibi belirtileri de beraberinde yaşıyorsanız, aynı zamanda aneminiz de olabilir. Anemi, alışılmadık derecede düşük kırmızı kan hücresi düzeyine sahip olduğunuz bir durumdur. Yazımızın devamında, lösemi ve anemi arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz.

Kemik iliği, kemiklerin ortasında bulunan süngerimsi bir maddedir ve kemik iliği kan hücrelerine dönüşen kök hücreleri içerir. Lösemi, kemik iliğinde oluşan kanserli kan hücrelerinin, sağlıklı kan hücrelerini de sardığında ortaya çıkar. Kan hücrelerinin türü, löseminin türünü belirler. Bazı lösemi türleri akut ve hızlı bir şekilde ilerlemektedir, diğerleri ise kroniktir ve yavaş büyüyebilir. Lösemi 15 yaşın altındaki çocuklarda veya 55 yaş üstü yetişkinlerde daha sıklıkla görülse de, her yaşta meydana gelebilir.

Lösemi Ve Anemi Arasında Bağlantı Var Mıdır?

Anemi, lösemi ve kanser tedavileri ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir. Hem lösemi hem de lösemi tedavisi, anemiye neden olabilir. Lösemili hastalarda yaygın görülen anemi türleri genellikle, demir eksikliği anemisi ve aplastik anemidir. Anemi çeşitlerinin en sık olarak görülen türü, demir eksikliği anemisidir. Vücutta bulunan düşük demir seviyeleri, demir eksikliği anemisine neden olabilir. Aplastik anemi ise, şiddetli bir anemi formudur. Aplastik anemi çeşitli ilaçlar ve kimyasallar, radyasyon, bazı virüsler ve immün bozukluk nedenlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kanser tedavileri

Kemoterapi, radyasyon ve doktorların lösemi tedavisinde kullandıkları bazı ilaçlar aplastik anemiye neden olabilir. Bunun nedeni, bazı kanser tedavilerinin, kemik iliğinin yeni, sağlıklı kan hücreleri oluşturmasını önlemesidir. Bazı kanser tedavilerinde önce beyaz kan hücresi sayısı düşer, daha sonra trombosit sayıları ve nihayetinde kırmızı kan hücresi sayıları da düşer. Bu durum, demir eksikliği anemisine neden olabilir. Ayrıca kanser tedavileri, iştahsızlık, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu şikayetlerin sıklığına bağlı olarak, düzenli ve demir açısından zengin bir beslenme programı uygulanmadığında, kansızlığın görülme riski artar. Kanser tedavilerine bağlı olarak ortaya çıkan anemi, tedavi bittikten sonra geri döndürülebilir.

Lösemi

Löseminin kendisi de anemiye neden olabilir. Lösemili kan hücreleri hızla çoğaldığında, normal kırmızı kan hücrelerinin gelişmesi için daha az yer kalır. Bunun sonucunda sağlıklı alyuvar sayısı çok düşerse, anemi ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *