Megaloblastik Anemi Nedenleri Ve Belirtileri
30 Kas, 2017 23:13 tarihinde eklendi

Megaloblastik Anemi Nedenleri Ve Belirtileri

Megaloblastik Anemi Nedenleri Ve Belirtileri

Megaloblastik anemi nedenleri ve belirtileriMegaloblastik Anemi Nedenleri Ve Belirtileri

Megaloblastik anemi, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normalden düşük olduğu bir kan hastalığı olan anemi türüdür. Kırmızı kan hücreleri bütün vücut hücrelerine oksijen taşımakla görevlidirler ve eğer vücudunuzda yeterli kırmızı kan hücresi yoksa, dokularınız ve organlarınız yeterince oksijen alamaz. Farklı sebeplere ve özelliklere sahip birçok anemi türü vardır. Bunlardan biri olan megaloblastik anemi, kan hücrelerinin normalden daha büyük olması durumudur. Megoblastik anemide ayrıca, kırmızı kan hücresi sayısı olması gerekenden daha azdır. Megaloblastik anemi, kırmızı kan hücreleri düzgün üretilmediğinde ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri çok büyük olduğu için, kan dolaşımına karışmak için kemik iliğinden çıkamayabilirler. B-12 vitamini eksikliği anemisi, folik asit eksikliği anemisi veya makrositer anemi olarak da isimlendirilir.

Megaloblastik Anemi Nedenleri

Megaloblastik aneminin en yaygın iki nedeni, B-12 vitamini eksikliği ve folik asit eksikliğidir. Bu iki besin, sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için gereklidir ve vücuda yeterli miktarda alınmadığında, kırmızı kan hücrelerinin yapısını olumsuz yönde etkiler. Bu maddelerdeki eksiklik, kırmızı kan hücrelerinin bölünememesine ve olması gerektiği şekilde üretilememesine yol açar.

B-12 Vitamini Eksikliği

B-12 vitamini, et, balık, yumurta ve süt gibi bazı gıdalarda bulunan bir besindir. Bazı insanlar gıdalardan yeterince B-12 vitamini alamazlar ve bunun sonucunda megaloblastik anemi oluştururlar. B-12 vitamini eksikliğinin neden olduğu megaloblastik anemi, pernisiyöz anemi olarak da adlandırılır. Vitamin B-12 eksikliği çoğunlukla midede “intrinsik faktör” olarak adlandırılan bir protein eksikliğinden kaynaklanır. İntrinsik faktör olmadan, ne kadar çok yerseniz yiyin, B-12 vitamini emilemez ve anemi gelişebilir.

Folik Asit Eksikliği

Folik asit, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin gelişimi için önemli olan başka bir maddedir. Folik asit, karaciğer, ıspanak ve mevsim yeşillikleri gibi gıdalarda bulunur. Alkol vücudun folik asidi absorbe etme kabiliyetine müdahale ettiği için, kronik alkol kullanımı folik asit eksikliğine neden olabilir. Ayrıca gelişmekte olan fetüsün ihtiyaç duyduğu folik asit miktarının yüksek olması nedeniyle, hamile kadınların folik asit eksikliği ihtimali daha yüksektir.

Megaloblastik Aneminin Belirtileri

Megaloblastik aneminin en yaygın semptomu yorgunluktur. Belirtiler kişiden kişiye değişebilir ancak en sık karşılaşılan belirtiler; nefes darlığı, kas güçsüzlüğü, cildin anormal solgunluğu, şişkin dil, iştah kaybı, kilo kaybı, ishal, mide bulantısı, hızlı nabız, eller ve ayaklarda karıncalanmadır.

Önerilen Makaleler:

İdiopatik Aplastik Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

Pernisiyöz Anemi Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *