Menopozlu Kadınlarda Demir Eksikliği
8 Ara, 2017 22:37 tarihinde eklendi

Menopozlu Kadınlarda Demir Eksikliği

Menopozlu Kadınlarda Demir Eksikliği

Menopoz ve demir eksikliğiMenopozlu Kadınlarda Demir Eksikliği

Menopozla ilişkili en yaygın eksiklik östrojendir ancak araştırmalar, menopoz dönemindeki kadınların demir eksikliğine sahip olduğunu ve bunun çeşitli sağlık risklerine neden olabileceğini göstermiştir. Menopoza yaklaşıyorsanız veya şu an değişimden geçiyorsanzız bunlar dikkate alınacak bazı şeylerdir.

Demir eksiklikleri, adet dönemlerini her ay düzenli alan premenopozal kadınlarda sık görülür. Bunun nedeni demirin düzenli aralıklarla kan yoluyla kaybedilmesidir. Menapoz sonrası kadınlar nihayetinde adet olmadığından, çoğu zaman öncekinden daha fazla demir kaybetmez. Bununla birlikte, vücutta devam eden diğer değişiklikler halen demir eksikliğine neden olabilir.

Bir kadın bir menopoza eriştiğinde, demir eksikliği rahatsız edici, utanç verici ve hatta dejeneratif olan birçok başka koşula yol açabilir. Bazı çalışmalar demirleri sıcak basmalarla ilişkilendirmiştir ve demir eksikliğine sahip insanlar sıklıkla kötü soğuk intoleransı ve vücut ısısı düzenlemelerini rapor ediyorlardı.

Osteoporoz, menopoz çağındaki kadınlar arasında bir başka önemli endişedir ve bu dönemde demir eksikliği, kemik yoğunluğunu etkileyebilir. Yaşlanma sürecinde kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmak için bu çok önemlidir. Menopoz geçiren kadınlar genellikle yorgunluğa maruz kalır ve bu da bir demir eksikliğine bağlı olabilir.

Aşağıdakiler demir eksikliği olan kadınların en sık görülen belirtilerinden bazılarıdır:

 • Zayıf vücut ısısı düzenlemesi
 • Genel yorgunluk
 • Saç kaybı
 • Kırılgan tırnaklar
 • Deri renklerinin donukluğu

Menapoz Nasıl Anemiye Dönüşür?

Demir ve östrojen, bir kadının vücudunun gelişiminde önemli ölçüde etkili olan maddelerdir. Östrojen doku büyümesi ve fonksiyonuyla bağlantılı iken, demir oksijenin taşınmasına, enerji üretmesine ve DNA sentezlemesine yardımcı olur.

Menopozdan önce ve hatta menopoz döneminde kadınlar menstrüel kan akışını artırabilir. Burada daha fazla demir kandan salınır ve bu da vücudun demir depolarının eksik kalması anlamına gelir.

Ülser, hemoroit, çölyak hastalığı veya kanser gibi diğer sağlık koşullarınız demir seviyenizin şu anda düşük olmasına neden olabilir. Menopoza giren kadınların bu süre zarfında demir aybetme konusunda dikkatli olmaları gereken bir başka besin maddesi de B12 vitaminidir.

Demir İçeriği Zengin Besinler

Neyse ki, demir açısından zengin ve menopoza sahip kadınların demir seviyelerini yükseltmesine yardımcı olabilecek birçok lezzetli gıdalar var. Alışverişe çıktığınızda stoklamanız gereken demir açısından zengin yiyeceklerden bazularını aşağıda listeledik:

 • Kırmızı et, özellikle karaciğer
 • Deniz Ürünleri, özellikle istiridye
 • Fasulye
 • Nohut
 • Koyu yapraklı yeşillikler, ıspanak ve lahana gibi
 • Kuru meyveler, kayısı ve kuru üzüm gibi
 • Kabak çekirdeği

Menopoz döneminde kadının demir ihtiyacı, tek başına gıda maddelerinden elde edilenden daha fazladır. Günlük yemeklerinize sıkıştırabileceğiniz ve istediğiniz kalori aralığında ve hedef ağırlığında kalabileceğiniz çok fazla sağlıklı gıda mevcuttur.

Editörün Tavsiyesi: Yetişkinlerde Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *