Mikrositer Anemi Ve Çeşitleri
24 Kas, 2017 16:34 tarihinde eklendi

Mikrositer Anemi Ve Çeşitleri

Mikrositer Anemi Ve Çeşitleri

Mikrositer Anemi ve ÇeşitleriMikrositer Anemi Ve Çeşitleri

Mikrositoz, normalden daha küçük olan kırmızı kan hücrelerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Anemi, vücudunuzda düzgün çalışan kırmızı kan hücrelerinin sayısının normalden az olmasıdır. Mikrositer anemilerde, vücudunuz normalden daha küçük boyutta ve daha az sayıda kırmızı kan hücresi içerir.

Birkaç farklı anemi türü, mikrositer olarak tanımlanabilir. Demir eksikliği, mikrositer anemilerin çoğuna neden olur. Hemoglobin üretmek için vücudunuzun demire ihtiyacı vardır. Fakat diğer koşullar da mikrositer anemilere neden olabilir. Mikrositer anemi tedavisi için, doktorunuz öncelikle altta yatan nedeni teşhis edecektir.

Mikrositer anemi çeşitleri nelerdir?

Mikrositer anemi, alyuvar hücrelerindeki hemoglobin miktarına göre tanımlanabilir. Bunlar hipokromik, normokromik ya da hiperkromik olabilir.

1. Hipokromik mikrositer anemi

Hipokromik, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha az hemoglobine sahip olduğu anlamına gelir. Kırmızı kan hücrelerinizde düşük hemoglobin seviyeleri bulunduğu için, kan daha açık renkli görünür. Mikrositik hipokromik anemide vücudunuz normalden daha küçük ve daha soluk kırmızı kan hücrelerine sahiptir. Çoğu mikrositer anemi, hipokromiktir ve hipokromik mikrositer anemi şunları içerir:

Demir eksikliği anemisi: Mikrositik aneminin en yaygın nedeni kandaki demir eksikliğidir. Demir eksikliği anemisine neden olabilir. (Demir eksikliği anemisi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

Talasemi: Talasemi, kalıtsal bir anormalliğin neden olduğu bir tür anemiye neden olur. Normal hemoglobin üretimi için gerekli genlerdeki mutasyon sonucunda anemi gelişir.

Sideroblastik anemi: Sideroblastik anemi, gen mutasyonlarına bağlı olarak kalıtım yoluyla geçer. Ayrıca, vücudunuzun demirleri hemoglobin yapmak için gerekli bileşenlerden birine entegre etme kabiliyetini engelleyen, hayatın ilerleyen dönemlerinde görülen bir duruma da neden olabilir. Konjenital sideroblastik anemi genellikle mikrositer ve hipokromiktir.

2. Normokrom mikrositer anemi

Normokromik, kırmızı kan hücrelerinin normal bir hemoglobin miktarına sahip olması ve kırmızı tonunun çok soluk renkte olmaması demektir. Bir normokromik mikrositer anemi örneği, enflamasyon ve kronik hastalık anemisidir.

Enflamasyon ve kronik hastalık anemisi: Bu koşullara bağlı anemi genellikle, normokromiktir ve kırmızı kan hücreleri normal boyuttadır.

3. Hiperkromik mikrositer anemi

Hiperkromik, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha fazla hemoglobine sahip olması anlamına gelir. Kırmızı kan hücrelerinizdeki yüksek hemoglobin seviyeleri, onların normalden daha kırmızı

bir tonda olmasını sağlar. Hiperkromik mikrositer anemi nadirdir. Bunlara konjenital sferositik anemi olarak bilinen genetik bir durum neden olabilir.

Konjenital sferositik anemi: Bu anemi çeşidinde, kırmızı kan hücrelerinin zarları doğru şekilde oluşturulamaz. Kan hücrelerinin sert ve uygun olmayan şekilde küresel şekle dönüşmesine neden olur.

4. Mikrositer aneminin diğer nedenleri

Mikrositer anemi için diğer nedenler; kurşun toksisitesi, bakır eksikliği, bakır eksikliğine neden olan çinko fazlalığı veya alkol kullanımı olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *