Neden Demire İhtiyacımız Var?
5 Oca, 2018 2:42 tarihinde eklendi

Neden Demire İhtiyacımız Var?

Neden Demire İhtiyacımız Var?

Neden Demire İhtiyacımız Var?

Demir kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin üretimi ve kas hücrelerinde protein miyoglobin üretimi için gereklidir. Demir aynı zamanda vücudun birçok protein ve enziminin bir bileşenidir ve enerji metabolizması ve bağışıklıkta önemli rol oynar. Yetişkinlerde toplam demir miktarı yaklaşık 3-4 gramdır. Bunun çoğunluğu (yaklaşık 2.5 gram) dolaşımdaki ve gelişen kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin bulunur. Yaklaşık 1 gram demir, çoğunlukla kemik iliği, karaciğer ve dalakta ‘depolanan demir’ olarak bulunur. Unutulmamalıdır ki, gebelik, doğum ve regl sırasında menstrüel kan kaybı ve demir gereksinimlerini telafi etmek için daha fazla demir kullandıklarından, doğum çağındaki kadınlar genellikle daha az miktarda demir bulundurmaktadır.

Ne kadar demire ihtiyacımız var?

Vücuttaki demir miktarı sıkı bir şekilde düzenlenir. Vücut demir yapamadığı için diyetten emilen demir miktarı günlük olarak kaybedilen miktara eşit olmalıdır. Bu günlük yaklaşık 1 mg demir demektir. Adet gören yetişkin kadınlarda (2mg / gün) adet kanısına göre biraz daha yüksektir. Demir gereksinimleri, büyüme ve gelişme nedeniyle ergenlik yıllarında daha yüksektir. Demir gereksinimleri gebelik boyunca da artar ve gebelik, doğum ve regl sırasında kullanılan toplam demir miktarı yaklaşık 1 gramdır. Demir açısından zengin gıdalar arasında kırmızı etler, karaciğer, yumurta sarısı, somon, orkinos ve istiridye bulunur (bu gıdalardaki demir, hemoglobin ve miyoglobin formundadır, ve heme demir olarak adlandırılır). Demir de sebze, meyve ve tahıllarda da bulunur, ancak bu demiri (heme olmayan demir olarak anılacaktır) vücudun emmesi daha zordur.

Demir eksikliğinin nedenleri

Gelişmiş ülkelerde demir eksikliğinin genel nedeni kan kaybıdır. Daha az muhtemel nedenler, intestinal absorpsiyonun azalması (örn. Çölyak hastalığı, gastrik bypass ameliyatı sonrasında) ve demir alımının azaltılması (aşırı diyetlerde). Bir birey ani ve büyük kan kaybı yaşamazsa, demir eksikliği zamanla yavaş yavaş gelişme eğilimi gösterir. Başlangıçta vücut progresif olarak, vücudundaki demir arzı ve talebi arasındaki dengesizlik nedeniyle demir depolarını tüketir. Hemoglobin sentezi için yeterli demir mevcut olduğundan, bu erken evrede insanlar henüz anemiye sahip değildir. Bununla birlikte, dengesizlik devam ederse demir depoları zaman geçtikçe demir eksikliği anemisine neden olur.

Editörün Tavsiyesi: Günlük Demir İhtiyacı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *