Orak Hücre Anemisi Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi
20 Kas, 2017 15:51 tarihinde eklendi

Orak Hücre Anemisi Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Orak Hücre Anemisi Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

orak hücre anemisi belirtileriOrak Hücre Anemisi Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Orak hücre anemi veya orak hücre hastalığı, kırmızı kan hücrelerinin genetik bir hastalığıdır. Normal olarak, kırmızı kan hücerleri disk gibi şekillendirilir ve bu sayede en küçük kan damarlarında bile esneklik sağlanır. Orak hücre anemisinde ise, kırmızı kan hücerleri orak benzeri anormal bir hilal şeklini alır. Bu durum, kanı yapışkan ve katı hale getirir ve kan hücreleri küçük damarlarda sıkışmaya meyilli olur. Bu durum, ağrılara ve doku hasarına neden olabilir.

Orak hücre anemisinin belirtileri nelerdir?

Orak hücre anemisinin belirtileri genellikle genç yaşta ortaya çıkar. Bebeklerde 4 ay gibi erken bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak genellikle 6 aylık zamanda daha sık görülür. Birden fazla orak hücre hastalığı türü olmakla birlikte, hepsinin benzer semptomlar vardır ve şu şekilde sıralarnır:

 • aşırı yorgunluk veya sinirlilik
 • ilişkili böbrek problemlerinden dolayı ortaya çıkan idrar kaçırma ve gece altını ıslatma
 • sarılık, gözlerin ve cildin sararması
 • el ve ayaklarda şişme ve ağrı
 • göğüs, sırt, kol veya bacaklarda ağrı
 • sık sık enfeksiyon geçirme

Orak hücre anemisi nasıl teşhis edilir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde, orak hücre hastalığını teşhis etmek için aşağıdaki prosedürlerden bir veya daha fazlası kullanılabilir.

 1. Ayrıntılı hasta geçmişi: Bu durum genellikle ilk olarak ellerde ve ayaklarda akut ağrı olarak görülebilir. Hastanın geçmişinde ayrıca şunlar da bulunabilir: kemiklerinde şiddetli ağrı, anemi, dalağın ağrılı genişlemesi, büyüme sorunları, solunum yolu enfeksiyonları, kalp sorunları. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuz orak hücre anemisi için sizi test etmek isteyebilir.
 2. Kan testleri: Kan sayımları, orak çözünürlük testleri, gibi çeşitli kan testlerinde orak hücre hastalığı teşhis edilebilir.
 3. Hb elektroforezi: Kandaki farklı hemoglobin tiplerini ölçen Hb elektroforezi ile, orak hücre hastalığı kesin olarak teşhis edilir.

Orak hücre anemisi nasıl tedavi edilir?

Orak hücre anemisi için, aşağıda belirtilen farklı tedaviler mevcuttur:

 • İntravenöz sıvılarla rehidrasyon, kırmızı kan hücrelerinin normal bir duruma dönmesine yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin dehidrasyon olması durumunda deforme olma ve orak şekli üstlenme olasılığı daha yüksektir.
 • Altta yatan veya bunlarla ilişkili enfeksiyonların tedavisi, orak hücre aneminin yönetilmesinin önemli bir parçasıdır, çünkü bir enfeksiyon orak hücre krizi ile sonuçlanabilir.
 • Kan nakli, oksijen ve besin maddelerinin gerektiği gibi taşınmasını kolaylaştırır. Ambalajlanan kırmızı hücreler bağışlanan kandan alınır ve hastalara verilir.
 • Orak hücre anemisi tedavisinde, ağır komplikasyonları olan ve eşleşen donörü olan hastalara kemik iliği nakli yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *