Pernisiyöz Anemi Hakkında Genel Bilgiler
12 Ara, 2017 23:38 tarihinde eklendi

Pernisiyöz Anemi Hakkında Genel Bilgiler

Pernisiyöz Anemi Hakkında Genel Bilgiler

Pernisiyöz Anemi Hakkında Genel BilgiPernisiyöz Anemi Hakkında Genel Bilgiler

Birkaç farklı anemi formu vardır, ancak en yanlış anlaşılan formlardan biri, pernisiyöz anemidir. Bu insan vücudunda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretemeyen bir durumdur. Ancak bu kansızlığı ayıran şey, B12 vitamini ile yakından alakalı olmasıdır.

B12 vitamini, alyuvarları yapmak için gereklidir ve vücudun bağırsakları bu vitamini ememezse kötü niyetli anemi oluşur. İç faktör adı verilen bir protein türü bağırsaklara bu emilim sürecine yardımcı olur, ancak pernisiyöz anemi bulunan bireylerde inhibe edilir.

Bu yazıda, kötü niyetli kansızlığın ne olduğu, nedenleri, belirtileri, risk faktörleri ve tedavi seçenekleri hakkında genel bilgiler bulacaksınız.

Pernisiyöz Anemi Nedenleri

Bazı diğer anemi formlarının aksine, pernisiyal anemi, genetik olarak aileler aracılığıyla nadiren geçer. En sık nedeni, intrinsik faktör ve mide astar hücrelerine vücudun kendi bağışıklık sisteminin saldırdığı otoimmün koşullardır. Pernisiyöz aneminin diğer bir yaygın nedeni zayıf bir karın astarıdır.

Pernisiyöz Anemi Belirtileri

Pernisiyöz aneminin belirtileri genellikle hafiftir ve birçok kişi bu hastalıktan muzdarip olduklarını bile bilmiyor. Bununla birlikte, bu tür bir anemi ile kendisini gösterebilen olağandışı bir belirti pika olup, gıda dışı yiyecekleri yemek eğilimi söz konusudur.

Diğer semptomlar egzersiz sırasında yorgunluk, derinin soluklaşması, şişmiş bir dil, diş eti kanamaları, iştah kaybı ve nefes darlığı olabilir. Bir kişi uzun süre B12 vitaminden yoksun kalırsa, eller ve ayaklarda hissizlik, zihinsel karışıklık ve depresyon sinir sistemi hasarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Pernisiyöz Anemiden Kimler Etkilenir?

Nadiren de olsa, bebekler vücutları yeterince iç faktör oluşturmazlarsa veya bağırsak yoluyla normalde B12 vitamini ememezlerse, doğumsal kalıcı anemi geliştirebilirler. Bununla birlikte, bu durum sıklıkla 60 yaşlarındaki yetişkinleri etkileyen bir durumdur. Belirtilerin 30-40 yaşlarındaki bireylerde kendini göstermeye başlaması nadir değildir. İlginçtir ki çalışmalar, Kuzey Avrupa ya da İskandinav kökenli kişilerin bu tür anemilere en yatkın olduklarını göstermektedir.

Editörün Tavsiyesi: Pernisiyöz Anemi Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *