Pika Anemisi Nedir, Neden Olur?
5 Ara, 2017 20:18 tarihinde eklendi

Pika Anemisi Nedir, Neden Olur?

Pika Anemisi Nedir, Neden Olur?

PikaPika Anemisi Nedir, Neden Olur?

Var olan birçok farklı yeme bozukluğu vardır, ancak pika özellikle insanların kir ve diğer gıdalar içermeyen öğeleri düzenli olarak tükettiği özel bir maddedir.

Pika hastalığının nedeni saptanmazsa ve tedavi edilmezse, bu alışkanlıklar çok rahatsız edici ve hatta hayati tehlike oluşturabilir. Pika anemiyle birlikte ciddi bir sorundur çünkü bu durum demir eksikliği anemisi ile güçlü bağlantılar ortaya koyar.

Bu yazıda pika sendromunun ne olduğu ve hastalığın temelinde demir eksikliğinin olup olmadığı hakkında genel bir bakış sunulacaktır. Neyse ki, vücutta gerekli besin maddelerini yenilemek ve bu yeme bozukluğu ile ilişkili yıkıcı alışkanlıkların tersine çevrilmesi için etkili tedavi seçenekleri mevcut.

Pika Belirtileri

Pika sendromlu bireyler sadece kir yemeye değil, aynı zamanda beslenme değeri olmayan birçok olağandışı maddeyi de yeme hissiyatına sahiptir. Bu, sabun, buz, kum, boya, tebeşir, tutkal ve saç içerebilir. Kil, sigara külü ve hatta dışkı yiyen pika hastalaları mevcuttur.

Pikaya neden olan şey nedir?

Pika sendromu, çoğunlukla demir veya çinko gibi beslenme yetersizliğinden kaynaklanır. Bu, vücut gerekli olan her türlü yolla besin seviyesini düşürmeye çalıştığı için oluşur. Pika sendromunun diğer nedenleri, obsesif kompulsif bozukluk ya da şizofreni gibi zihinsel sağlık durumlarıyla ilgilidir. Yetersiz beslenen kişiler, genel olarak, umutsuzluğun dışında yiyecek harici ürünlere duyarlı hale gelebilir.

Pika Anemisi Nedir?

Pika anemisi, vücutta bir demir eksikliği nedeniyle gıdalar dışındaki öğeleri yeme isteiği ile ilişkili bir durumdur. Bu genellikle kişilerin kontrol edemediği bilinçaltı bir özlemdir. Bazı demir takviyeleri, pika anemisi hastalarına bedensel demiri normal seviyelere getirmesi için yardımcı olabilir. Bu gerçekleştikten sonra, pika hastalığı semptomları tipik olarak azalır veya tamamen kaybolur.

Ne yazık ki, pika sendromu en sık hamile kadınlar ve çocuklar gibi savunmasız popülasyonları etkiliyor. Pika gebelik sürecinde genellikle düşük demir seviyelerinden kaynaklanır, çünkü hamile bir kadının vücudu bir çocuğu taşırken bu besleyici maddenin daha fazlasını gerektirir.

Pika hastalığı için herhangi bir laboratuvar testi olmasa da, bir doktor anemi için kişinin kanını test edebilir. Bağırsak tıkanıklıklarını ve tüketilen maddelerden toksik yan etkileri kontrol etmek için testler de yapılabilir.

Editörün Tavsiyesi: Megaloblastik Anemi Nedenleri Ve Belirtileri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *