Postpartum Anemisi: Nedenleri, Belirtileri ve Riskleri
8 Ara, 2017 22:37 tarihinde eklendi

Postpartum Anemisi: Nedenleri, Belirtileri ve Riskleri

Postpartum Anemisi: Nedenleri, Belirtileri ve Riskleri

Postpartum anemisiPostpartum Anemisi: Nedenleri, Belirtileri ve Riskleri

Kadınlar menstruasyon ve gebelik sırasında demir eksikliklerine daha çok maruz kalmamakla kalmaz aynı zamanda doğumdan sonraki doğum sonrası dönemde de demir eksikliğine daha fazla duyarlıdırlar. Demir hayatın her aşamasında kadınların yaşamında önemli bir rol oynar ve doğum sonrası demir eksiklikleri ve demir eksikliği anemisi (IDA) yeni anneler için ciddi sağlık kaygısı ile sonuçlanabilir.

Postpartum Aneminin Nedenleri

Danimarkalı uzmanların yaptığı bir araştırma, normal doğum yapan ve demir takviyeleri almayan kadınların yüzde 26’sının doğumdan sonra demir eksikliği geliştirdiğini tespit etti. Bir kadın hamile kaldığında, demir ihtiyacı artar ve doğum sırasındaki akut kanamalar demirin besin eksikliğine neden olabilir.

Bir kadın gebelik sırasında demir eksikliği yaşarsa, doğumdan sonra bu eksikliğe sahip olma olasılığı da artar. Postpartum demir eksikliğini etkileyebilecek diğer faktörler arasında, doğum sırasında sezaryen, hipertansiyon ya da çok miktarda kan kaybı olması sayılabilir.

Postpartum Aneminin Belirtileri ve Riskleri

Kısa süre önce doğum yapmış kadınlar genellikle doğum sonu depresyon, emzirme ve tükenme konularında endişe duymaktadır. Çalışmalar, vücuttaki demir miktarının yeni annelerin doğum sonrasında yaşadıkları sağlık sorunlarının çoğunda bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Postpartum anemi semptomları doğumdan sonra 6-12 ay sürebilir.

Bunlar, doğum sonrası kadınlar için en yaygın olanlardan bazılarıdır:

  • Birkaç haftadan fazla süren yorgunluk
  • Endişeye neden olan aşırı sinirlilik
  • Normal faaliyetlere ve işlerine yetişememek
  • Sık sık baş ağrısı

Postpartum anemi teşhisi konduysanız, sizi ve bebeğinizi etkileyebilecek potansiyel risklerin farkında olmalısınız. Bunlar, oluşabilecek en yaygın risklerden bazılarıdır:

  • Doğum sonrası depresyon riski yüksektir
  • Anne sütünün kalitesi ve miktarı azalır
  • Yüksek idrar yolu enfeksiyonu riski

Bir seferde birden fazla bebek taşımak annenin vücuduna daha fazla besin gerektirdiğinden, ikizler, üçüzler veya daha fazlası olan kadınlar genellikle doğum sonrası anemiyi geliştirme riski altındadır. Aslında, iki veya daha fazla bebeği taşıyan birçok kadın demir eksikliği anemisi geliştirecek ve her ilave çocuk doğurduğunda risk artacaktır.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliğinin En Güçlü 10 İşareti

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *