Prematüre Bebeklerde Anemi Teşhisi Ve Tedavisi
13 Eki, 2017 15:38 tarihinde eklendi

Prematüre Bebeklerde Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

Prematüre Bebeklerde Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

premature bebeklerde kansızlıkPrematüre Bebeklerde Anemi

Anemi, basitçe kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların (hemoglobin) eksikliği olarak tanımlanır. Kırmızı kan hücreleri, oksijenin vücuttaki hücrelere ve dokulara taşınmasından sorumlu oldukları için, hemoglobin eksikliği; letarji, zayıflık, güçsüzlük, solunum problemleri, kalp fonksiyon bozukluğu ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Prematüre bebeklerde ise, hemoglobin eksikliğinin yol açtığı komplikasyonlar, çok daha şiddetli seyredebilir. Fetal gelişimdeki eksiklikler, bebeğin kan hücrelerini etkileyecek ciddi eksikliklere neden olabilir. Bu da, prematüre bebeklerde gelişimsel sorunlara ve ağır vakaların oluşmasına neden olabilir.

Prematüre Bebeklerde Anemi Görülme Nedenleri

Yeni doğanlarda hafif anemi görülmesi, tıpta oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Yeni doğmuş bir bebekteki alyuvarlarının yıkımı, yeni alyuvar yapımından daha hızlı olur. Bu nedenle, bebekler yaklaşık 2-3 aylık dönemlerde, kansızlığa yakalanma eğilimindedirler ve bu durum iki yıl içerisinde zamanla düzelir. Bebeklerde görülen bu tip aneminin tedavisi için, genellikle bol demir içeren sağlıklı bir beslenme programı dışında, herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Ancak prematüre bebekler tamamen farklı bir hikayedir. Bazı durumlarda, bebekte görülen anemi, “prematüre anemi” adı verilen daha şiddetli bir anemi türü geliştirebilir. Bu basitçe, prematüre bebeğin, annesinden bağımsız yeni kan hücreleri üretmek için gerekli olan biyolojik değişikliklere uğramadığı anlamına gelir. Bu değişikliklerden bazıları, gebeliğin son haftalarında gerçekleşir ve kırmızı kan hücresi üretiminin karaciğerden kemik iliğine aktarıldığı aşamaları da içerir. Prematüre bebeklerin fetal gelişimindeki bu boşluklar, kolaylıkla anemiye yol açabilir.

Prematüre Bebeklerde Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin sayısını ölçen standart bir kan testiyle veya kan örneklerinde kırmızı kan hücrelerinin yüzdesi belirlenerek teşhis edilir.

Prematüre bebeklerde anemi semptomlarının tedavi seçenekleri şu şekildedir:

Kan transfüzyonu, bir bebekte alyuvar (kırmızı kan hücresi) sayısını artırmanın en hızlı yoludur. Bir transfüzyon sırasında, donörden veya ailenin üyelerinin birinden alınan doldurulmuş kırmızı kan hücreleri, intravenöz bir hat üzerinden bebeğe iletilir.

Ayrıca, yenidoğan bebeğe, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran bir çeşit glikoprotein olan, rekombinant insan eritroproteini (rhEPO) sağlanarak, hormon tedavisi yapılabilir. RhEPO’nun avantajı, bir prematüre bebeğin ihtiyaç duyduğu kan transfüzyonu sayısını azaltmaya yardımcı olmasıdır. Ancak rhEPO ile sağlanan hormon tedavisinin cevap vermesi zaman alabilir ve bazı durumlarda pahalı olabilmektedir. Doktorunuz, yeni doğan bebeğiniz için, en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. sevtap

    Çok dikkat edilmesi gereken bir konu “prematüre anemi” anne karnında iken teşhiis edilebilir.Detaylı bebeklerin takip edilmeli,her ay mutlaka doktor kontrolüne gitmeli hamile bayanlar ve devamlı tek doktorla hamileliğni bitirmeli benim önerim.

    • access_time 8 Kas 2017, 9:48
    • Cevapla