Romatoid Artrit ve Anemi Bağlantılı Mıdır?
24 Kas, 2017 16:29 tarihinde eklendi

Romatoid Artrit ve Anemi Bağlantılı Mıdır?

Romatoid Artrit ve Anemi Bağlantılı Mıdır?

Romatoid Artrit ve Anemi BağlantısıRomatoid artrit eklemleri etkileyen otoimmün bir sistemik hastalıktır. Romatoid artritte, bağışıklık sistemi, vücudun dokusunu yabancı bir istilacı olarak algılar. Bu durum, bağışıklık sisteminin eklemlerinizi kaplayan dokuya saldırmasına yol açar ve sonuç olarak eklemlerinizdeki şişme, sertlik ve ağrıya neden olur. Vücudun alarm veren bağışıklık sistemi ayrıca yumuşak dokuları, örneğin kıkırdakları da etkileyebilir ve sonuç olarak, romatoid artrit kalıcı hasar, sakatlık ve anemi oluşturabilir.

Anemi, kemik iliğiniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktardan daha az sayıda kırmızı kan hücresi ürettiğinde oluşan bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşırlar ve bu hücrelerin gerekenden daha az olması durumunda vücuttaki dokulara yeterli oksijen taşınamaz.

Romatoid artrit ve anemi arasındaki ilişki nedir?

Romatoid artrit, kronik inflamasyon ve demir eksikliği anemisi de dahil olmak üzere farklı anemi türleri ile ilişkili olabilir. Romatoid artritte, eklemlerde ve diğer dokularda iltihap oluşur. Kronik inflamasyon, kemik iliğindeki kırmızı kan hücrelerinin üretimini düşürebilir. Bu durum, vücudun demir kullanma şeklini etkileyen bazı proteinlerin salınmasına neden olabilir. İnflamasyon, vücudun eritroproteini, yani alyuvarların üretimini kontrol eden bir hormonu üretme biçimini etkileyebilir.

Romatoid artrit ilaçları anemiye neden olur mi?

Nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) mide veya sindirim sisteminde kanama ülserlerine neden olabilir. Bu durum, kansızlığa neden olan kan kaybına neden olur. Anemi yeterince şiddetliyse kan nakli ile gerekli olabilir. Romatoid artrit ilaçları ayrıca, yediğiniz gıdalardaki demirin depolandığı ve daha sonra kullanmak üzere serbest bırakıldığı karaciğere de zarar verebilir. Buna ek olarak, hastalık düzenleyici anti-romatizmal ilaçlar (DMARD) da karaciğer hasarına ve anemisine neden olabilir. Eğer romatoid artrit ilaçları kullanırsanız, doktorunuz düzenli aralıklarla kan testleri yaptırmanızı isteyecektir.

Romatoid artrit ile ilişkili anemi nasıl tedavi edilir?

Anemi geliştikçe en kısa sürede tedavisi önemlidir. Kanınızdaki oksijen eksikliği, vücudunuza daha fazla kan pompalamak için kalbinizi daha da zorlar. Tedavi edilmeyen anemi, düzensiz kalp atışlarına veya aritmilere yol açabilir; ciddi ise kalp için risk oluşturur. Romatoid artrit ile ilişkili anemi tedavisinin bir yolu, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltarak doğrudan romatoid

artriti tedavi etmektir. Demir seviyesi düşük olan hastalar, demir takviyesinden de yararlanabilirler.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *