Sporcular İçin Demir Eksikliği ve Anemi Önlemleri
3 Ara, 2017 16:37 tarihinde eklendi

Sporcular İçin Demir Eksikliği ve Anemi Önlemleri

Sporcular İçin Demir Eksikliği ve Anemi Önlemleri

Sporcular için demir eksikliği ve anemi için alınabilecek önlemlerSporcular İçin Demir Eksikliği ve Anemi Önlemleri

Düşük demir seviyeleri ve vücuttaki anemi genellikle birçok farklı faktörden kaynaklanır, ancak bunlardan biri egzersiz olabilir. Hem kadınlar hem de erkelkler için düzenli olarak ağız egzersizler yapmak, yoğunluk düzeyleri nedeniyle anemi geliştirmeye daha yatkındır. Ancak ironik olarak, aerobik egzersizler vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin dağılımını artırabilir ve anemi semptomlarıyla mücadele edebilir.

Bu yazıda sporcuların egzersiz yaparken ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşarken akılda tutmaları gereken egzersiz önlemleri ele alınacaktır. Diyet değişiklikleri, egzersiz önlemleri ve demir takviyesi ile anemi egzersizi çok faydalı ve yararlıdır.

Anemi ve Egzersiz

Dayanıklılık sporcuları ve koşucular aşırı terleme, artan demir gereksinimleri ve demir emiliminin azalması nedeniyle anemi riski geliştirebilirler. Ayrıca atletler tarafından ağrı ve şişmeyi azaltmak için alınan anti-inflamatuar ilaçların da demir eksikliğine katkıda bulunması mümkündür.

Atletlerde Demir Eksiltme Oranı

Bir sporcunun vücudu aşırı derecede zorlandığında, diyetteki demir seviyeleri artar. Demir alımı, egzersiz düzeyleri arttıkça artmazsa, bir eksiklik ortaya çıkabilir. Sporcunun vücudu, ortalama bir kişinin bedeninden daha fazla besleyici madde gerektirir; Bu nedenle, demir tüketme oranları genellikle daha yüksektir.

Anemi ve Egzersiz Önlemleri

Anemi olan sporcuların kalp atışlarının sürekli olarak izlemesi çok önemlidir çünkü bu durum kalp atışlarının hızlı ve düzensiz olmasına neden olabilir. Egzersize bağlı anemi bulunan sporcular, sağlıklı bir yoğunluk aralığında çalıştıklarından emin olmak için kalp hızı monitörü takmayı düşünmelidirler.

Yeni bir egzersiz rutini başlatırken, kısa 10-15 dakikalık oturumlarla başlamak ve yavaş yavaş zaman ve yoğunluk oluşturmak önerilir. Her birkaç haftada bir egzersiz programına 5-10 dakika eklemek, anemisi olan sporcular için haftada üç veya dört egzersiz seansı için 30-60 dakikaya kadar ulaşılması ve iyi bir strateji olması açısından önemlidir. Ayrıca, anemi olan sporcular, haftada iki gün veya daha fazla sayıda büyük kas grupları için antrenman programı izlemeyi hedefleyebilir.

Doktorlar, anemisi olan bir insanda göğüs ağrısı, diğer kalp belirtileri veya ağır yorgunluk olması durumunda egzersize girmeyi önermemektedirler. Dinlenme tansiyonunuz 180/110’dan fazla ise egzersiz önerilmez. Anemi teşhisi koyulan sporcular semptomları izlemek ve fitness performansını zamanla iyileştirmek için sağlık hedefleri, diyet planı ve tamamlayıcı rejimi bir doktor ile düzenli olarak tartışmalıdır.

Önerilen Makale: Sporcularda Zayıf Kan Dolaşımı ve Demir Eksikliği İlişkisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *