Sporcularda Anemi Nasıl Gelişir?
8 Ara, 2017 22:38 tarihinde eklendi

Sporcularda Anemi Nasıl Gelişir?

Sporcularda Anemi Nasıl Gelişir?

Sporcu anemisiSporcularda Anemi Nasıl Gelişir?

Günümüzde spor anemisi adı verilen, vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanan gerçek anemi ile karıştırılan atletler arasında var olan bir durum söz konusudur. Spor anemisini gerçek anemiden ayıran başlıca faktörler ve sporcuların maruz kalabileceği her iki koşul için bazı önleme ve tedavi ipuçlarına değineceğiz.

Spor Anemisini Anlamak

Spor anemisi, bireyin dayanıklılık performansı için idealden daha düşük bir hemoglobin konsantrasyonuna sahip olduğu bir durumdur. Araştırmalar, bu durumun plazma hacim genişlemesinden, düşük hemoglobin sentezinden veya kırmızı kan hücrelerinin artmış hasarından kaynaklanabileceğini gösteriyor. Antremanlarda yoğunluk artışı sporcuların bu durumun ortak bir nedenidir.

Spor anemisi bazen seyreltik psödoanemia olarak adlandırılır, çünkü antrenmanın başlarında ani bir plazma kayıplı kaybı söz konusudur. Bu tipik olarak ter ve sıvı kaybının yanı sıra arteryel kan basıncında ve venüllerde kas kompresyonunda bir artışa bağlıdır.

Çok yoğun eğitimden dolayı yüksek demir kaybı, bu durumun ortak bir nedenidir. Genel olarak, sporcular doğal olarak yerleşik kişilerden daha düşük hemoglobin konsantrasyonlarına sahiptir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar spor anemisinin aslında egzersiz için faydalı bir adaptasyon olabileceğini önermektedir. Ancak sporcu, gerçek anemiyi engellemek için diyetlerinde yeterli miktarda demir tüketmeye dikkat etmelidir.

Spor Anemisi Kimlerde Gelişir?

Pek çok atlet, yorucu faaliyetlerini destekleyecek kadar yüksek olmayan hemoglobin konsantrasyonlarına sahiptir. Belli yaşam tarzı alışkanlıkları sporcuların demir, vitamin C, vitamin B12 veya folik asit açısından düşük bir diyet de dahil olmak üzere sporcuların spor anemisine daha duyarlı olmalarını sağlar.

Kadın sporcular menstrüasyon yoluyla aylık kan kaybı nedeniyle anemi benzeri durumlara daha yatkınlar. Rekabete hazırlanmak için eğitim rutinlerini artıran erkek ve kadın sporcular sıklıkla bu durumu yaşar ve kendilerine gerçek anemi olarak yanlış teşhis koyarlar.

Gerçek Anemiyi Anlamak

Gerçek anemi vücuttaki demir eksikliği ve kanın anormal derecede az sayıda kırmızı kan hücresi bulundurduğu bir durumdan kaynaklanmaktadır. Spor anemisi, diğer yandan, önemli ölçüde düşük kırmızı kan hücresi sayısını içermez. Dayanıklılık egzersizleri plazma kan hacminde bir artışa neden olsa da, gerçek anemi, temel insan işlevleri için tehlikeli derecede düşük hemoglobin düzeylerini içerir.

Editörün Tavsiyesi: Sporcular İçin Demir Eksikliği ve Anemi Önlemleri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *