Sporcularda Zayıf Kan Dolaşımı ve Demir Eksikliği İlişkisi
3 Ara, 2017 16:14 tarihinde eklendi

Sporcularda Zayıf Kan Dolaşımı ve Demir Eksikliği İlişkisi

Sporcularda Zayıf Kan Dolaşımı ve Demir Eksikliği İlişkisi

Sporcularda kan dolaşımı ve demir eksikliği bağlantısıSporcularda Zayıf Kan Dolaşımı ve Demir Eksikliği İlişkisi

Sporcuların rekabet etmeleri ve iyi performans göstermeleri için vücuda iyi kan dolaşımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bir sporcunun kaslarının vücudu zorlamak, uzun süre çalışmak ve dayanıklılığı için kan ve oksijen gerekir.

Ancak sporcuların bilmeyecekleri şey, zayıf kan dolaşımının vücutta bir demir eksikliğinden kaynaklanabileceğidir. Zayıf dolaşım, aneminin daha az bilinen semptomlarından biridir, fakat atletler arasında yaygın olan dolaşımdır. Bunun nedeni, egzersiz eksikliği ve sigara içmek gibi bu durumun diğer yaygın nedenlerinin çoğu sporcunun hayatında bir faktör olmadığı gerçeğidir.

Bu yazıda atletlerde zayıf dolaşımın anemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı ve fiziksel belirtilerin nasıl ortaya çıkıp çıkmadığı tartışılmaktadır.

Atletler İçin Kan Dolaşımının Önemi

Kardiyovasküler sistem, topluca vücudun çeşitli bölgelerine kan nakli yapan kalp, kan damarları, arterler ve damarlardan oluşur. Bu temel bileşenler, sadece kan dolaşımını sağlamak için değil aynı zamanda vücut ısısını stabilize etmek, pH dengesini korumak ve besinleri vücut hücrelerine taşımak için sürekli bir döngüde çalışırlar.

Kan vücutta düzgün akmadığı zaman, arter tıkanıklığı akla gelir. Bu, kalbin, beynin ve vücudun diğer bölümlerinin sürekli olarak ihtiyaç duydukları besin maddelerini alamayacağı anlamına gelir. Atletlerde, kan akışının olmaması, aynı zamanda kolların, bacakların, ellerin ve ayakların işlevsiz kalması anlamına gelebilir. Tedavi edilmediğinde zayıf dolaşım, yüksek tansiyon, kan pıhtıları, organ hasarı ve inme gibi daha ciddi durumlara neden olabilir.

Kan dolaşımı ve anemi arasındaki bağlantı

Anemi genellikle yorgunluk, solgunluk ve konsantrasyon zorluğu gibi geniş bir fiziksel belirtilere neden olur. Bununla birlikte, kalp hızı artışı, göğüs ağrıları ve zayıf dolaşım gibi kardiyovasküler semptomlar da ortaya çıkabilir.

Kötü kan dolaşımının ortak bulguları kas krampları, karıncalanma, uyuşukluk ve baş dönmesi şeklindedir. Anemi olan sporcular, dolaşım sorunlarından dolayı ellerde ve ayaklarda soğuma da yaşayabilir. Bu soğukluk duygusu, kanın vücudun bu bölümlerine yeterli olark akmadığını gösterir.

Kötü Dolaşımın Diğer Sebepleri

Bununla birlikte, anemi, atletlerde kötü kan dolaşımına neden olabilecek tek koşul değildir. Çoğu zaman, kişinin dolaşımı yaşam tarzı alışkanlıklarından etkilenir. Şekeri ve trans yağlı gıdaları çok fazla yiyen sporcular zayıf dolaşıma katkıda bulunabilir. Ayrıca bu durum, dolaşım sorunlarıyla mücadele etmek için sağlıksız vücut ağırlığını düşük tutan sporcular için de geçerlidir.

Kan dolaşımını artırmak için kolay yollar

Kan dolaşımı probleminin düşük demir kaynaklı olduğundan şüphe eden sporcular, demir seviyelerini test etmek için doktora danışmalıdır. Bu kişiler için, vücuda demiri geri kazandırmak ve kan akışını artırmak için güçte demir takviyeleri önerilebilir.

Sporcuların kan basıncını düşürmek, dolaşımı artırmak ve rekabetin streslerini sağlıklı bir şekilde ele almak için yoga uygulamaları da önerilir. Spor masajı yaptırmak da sporcunun vücudundaki dolaşımı artırmaya yardımcı olabilir. Pancar, kan damarlarını açması ve doğal kan dolaşımını artırdığı bilinen nitratları içerdiğinden, pancar yiyip pancar suyu içerek de kan dolaşımını iyileştirebilirsiniz. İyi kan dolaşımını destekleyen diğer sağlıklı besinler avokado, chia tohumları ve hindistancevizi yağıdır.

Editörün Tavsiyesi: Kadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *