Terleme ve Demir Eksikliği İlişkisi
7 Ara, 2017 22:02 tarihinde eklendi

Terleme ve Demir Eksikliği İlişkisi

Terleme ve Demir Eksikliği İlişkisi

Terleme ve demir eksikliği ilişkisiTerleme ve Demir Eksikliği İlişkisi

Bu yazıda, demirin terleme yoluyla nasıl kaybedilebileceği ve bir atletin vücudunda sağlıklı demir seviyelerinin geri getirilmesi için neler yapılması konusunda tartışmalar ele alınacaktır.

Demir Terleme Yoluyla Nasıl Kaybolur?

Vücut demiri, kan, idrar ve ter dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kaybeder. Demir eksiklikleri hemen herkeste ortaya çıkabilir; Bununla birlikte, sporcular genel nüfusa göre daha yüksek bir risk altındadır. Ayrıca gastrointestinal kanama, ayak grevi hemolizi veya alışılagelmiş olarak anti-inflamatuar ilaçlar kullanan sporcular demir kaybı açısından daha yüksek bir risk altındadırlar.

Demir Kaybı Seviyesi

Çoğu sporcu için, ter ile kaybedilen demir miktarı önemsizdir ve genel performansı etkilemez. Bununla birlikte, kaybedilen demir miktarı sıcak ve nemli koşullarda artabilir. Zamanla bu küçük demir kayıpları artabilir ve daha ciddi bir duruma neden olabilir.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, demir kaybı doğrudan kaybolan ter hacmi ile ilgilidir ve ter başına / litre 22.5 mikrogram demir hesaplanmıştır. Bir başka hesaplama, her bir terleme galonu ile yaklaşık 1.2 miligram demir kaybedebileceğini ve bunun da ter başına / litre 0.3 miligramın kaybedildiğini gösteriyor. Bu kayıp miktarı, günlük tüketilen demir miktarını etkileyebilir.

Ter & Demir Konsantrasyonu

Sıcak bir ortamda egzersiz yapan bay ve bayan sporcuların katıldığı bir araştırma toplanan ter miktarını ve demir kaybını test etti. Araştırmacılar terleme konsantrasyonunun sıcak ortamlarda egzersiz yaparken ve nötr ortamlarda egzersiz yaparken sıcak ortamlara kıyasla daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Ter demir konsantrasyonu egzersiz sırasında da azalmış gibi gözüküyordu.

Terle Kaybedilen Demirin Riski

Ağır terleme eğilimi gösteren ve sıcak şartlarda egzersiz yapan sporcular genellikle demir kaybına daha yatkındır. Erkek sporcular ayrıca ağır terleme eğilimi gösterirler ve bu nedenle kadın sporculara kıyasla ter ile demirin daha fazla kaybına maruz kalırlar.

Atletlerde Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Atletlerde demir eksikliklerine yönelik çok sayıda farklı tedavi yaklaşımı vardır. Ancak en yaygın yöntemlerden biri, demir takviyeleri almaktır. Tek başına terleme atletlerde demir eksikliğine nadiren neden olacaktır. Bununla birlikte, aşırı terleme diğer risk faktörleri veya zayıf beslenme ile eşleştirilirse anemi belirtileri ortaya çıkmaya başlayabilir ve atletik performansı ve genel sağlıklı yaşamı etkileyebilir.

Sporcular ayrıca terlemenin diğer türlerinin besinlerde maddesel ve mineral kayıplarına neden olabileceğini de bilmelidir. Örneğin, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, sodyum ve çinko düzeyleri düzenli egzersiz rutininin bir parçası olarak aşırı derecede terleyen atletlerde de izlenmelidir.

Editörün Tavsiyesi: Kadın Sporcularda (Atletlerde) Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *