Toplam Demir Bağlama Kapasitesi Testi Nedir?
22 Kas, 2017 19:03 tarihinde eklendi

Toplam Demir Bağlama Kapasitesi Testi Nedir?

Toplam Demir Bağlama Kapasitesi Testi Nedir?

Demir Bağlama KapasitesiToplam Demir Bağlama Kapasitesi Testi Nedir?

Demir, vücudun tüm hücrelerinde bulunan bir mineral türüdür. Beslenme yoluyla ihtiyacınız olan demiri alırsınız ve demir vücuda girdikten sonra, karaciğeriniz tarafından üretilen, transferrin adı verilen bir protein ile kan dolaşımınıza taşınır. Toplam demir bağlama kapasitesi testi, transferrin’in demir yoluyla kana ne kadar iyi geçtiğini değerlendirir.

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde oksijenin vücutta taşınmasına yardımcı olan önemli bir proteindir. Kanda bulunan demir, hemoglobin oluşturmaya yardımcı olur. Demir olmadan hemoglobin üretilemediği için, demir çok önemli bir mineral olarak kabul edilir. Toplam demir bağlama kapasitesi testi, kan dolaşımınızda normalden fazla veya az miktarda demir olup olmadığını ölçen bir kan testidir.

Toplam Demir Bağlama Kapasitesi Testi Neden Gerçekleştirilir?

Doktorlar, demir seviyelerinin anormal olmasına neden olan tıbbi durumları kontrol etmek için toplam demir bağlama kapasitesi testi isterler.

Anemi belirtileri ya da kanda demir eksikliği yaşıyorsanız, doktorunuz toplam demir bağlama kapasitesi testi yapabilir. En yaygın görülen anemi türü, demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği genelde aneminin nedenidir, ancak durum, menstruasyon, gebelik ve kronik enfeksiyonlarda kan kaybının artmasıyla da tetiklenebilir. Düşük demir seviyesi belirtileri; yorgun ve zayıf hissetmek, cilt solgunluğu, enfeksiyonlarda artış, okulda veya işte konsantrasyon zorluğudur.

Doktorunuz kanında fazla miktarda demir bulunduğundan şüpheleniyorsa, yine toplam demir bağlama kapasitesi testi yapabilir. Yüksek demir seviyelerinin bazı yaygın nedenleri: demir veya kurşun zehirlenmesi, sık kan nakli, karaciğer hasarıdır. Nadiren de olsa, yüksek demir seviyeleri, bir aşırı dozda vitamin veya demir takviyesinden de kaynaklanabilir. Yüksek demir seviyelerinin belirtileri ise şunları içerir; yorgun ve zayıf hissetmek, ağrılı eklemler, cilt renginde bronz veya gri bir değişiklik, karın ağrısı, ani kilo kaybı ve düzensiz kalp ritmi.

Toplam Demir Bağlama Kapasitesi Testi Sonuçları

Toplam demir bağlama kapasitesi testi için normal değerler, laboratuvarlar arasında değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, çoğu laboratuvar normal bir aralığı, desiliter başına 240 ile 450 mikrogram (mcg / dL) olarak tanımlar.

450 mcg / dL’nin üzerindeki toplam demir bağlama kapasitesi değeri, genellikle kanınızda düşük bir demir seviyesi olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni beslenme düzeninde demir eksikliği, adet kanaması sırasında artan kan kaybı, gebelik veya kronik bir enfeksiyon olabilir.

240 mcg / dL’nin altındaki toplam bir demir bağlama kapasitesi değeri genellikle kanınızda yüksek bir demir seviyesi olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni aşağıdakiler olabilir:

  • Karaciğer hasarı
  • Demir veya kurşun zehirlenmesi
  • Sık kan nakli
  • Alyuvarların erken ölüme neden olan bir durum olan hemolitik anemi
  • Kırmızı kan hücrelerinin şekil değiştirmesine neden olan kalıtsal orak hücre anemisi
  • Vücutta demir birikmesine neden olan bir genetik hastalık olan hemokromatoz

Doktorunuz kişisel toplam demir bağlama kapasitesi testi sonuçlarınızın, sizin için ne anlama geldiğini ve bir sonraki adımların neler yapmanız gerektiğini açıklayacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *