Trombosit Nedir ve Kan Pıhtısı Nasıl Oluşur?
5 Ara, 2017 21:01 tarihinde eklendi

Trombosit Nedir ve Kan Pıhtısı Nasıl Oluşur?

Trombosit Nedir ve Kan Pıhtısı Nasıl Oluşur?

TrombositTrombosit Nedir ve Kan Pıhtısı Nasıl Oluşur?

Trombositler, insanların çoğunun asla düşünmediği ve günlük hayatta verildiği şekilde kabul ettiği vücudun bir parçasıdır. Bununla birlikte, bu çok küçük kan hücreleri aşırı kan kaybının önlenmesi ve bedensel hasarın onarımı için gereklidir.

Kan damarları hasar gördüğünde, beyin hasar bölgesine gidip pıhtı oluşturması için trombositlere sinyaller gönderir. Aşırı kan kaybı vücuda çok travmatik ve hatta hayati tehlike oluşturabilir, bu nedenle sağlıklı ve düzgün çalışan trombositlerin korunması çok önemlidir.

Bu makalenin amacı, trombositlerin neler olduğunu tanımlamak ve trombositlerin kan pıhtılaşması ve diğer vücut fonksiyonlarındaki rolü üzerine tartışmaktır.

Trombositler ne yapar?

Yalnızca bir mikroskop altında görünen trombositler vücuttaki en küçük kan hücreleridir. Aslında, çapları, kırmızı kan hücrelerininkinin sadece yüzde 20’sidir. Küçük plakalar gibi şekillendirilir ve bir yaralanma sonrasında kırılmış kan damarlarıyla temas kurmak için sinyallere tepki verirler. Trombositler, gerekli onarımları yapmak için dokunaçları büyütüp uzatarak şekillerini aktif durumuna değiştirir.

Vücuttaki Trombositlerin Rolü

İnsan vücudunda trombositler kanamanın durdurulması ve bedensel hasarın onarılmasından sorumludur. Sağlıklı bir trombosit serisi kan mikrolitresi başına 150.000 ila 450.000 trombosit olarak kabul edilir. Çok az trombosit olması trombositopeni denilen bir durumu temsil eder ve çok fazla trombosit trombositoz olarak adlandırılır. Bu sayı, Tam Kan Sayımı (CBC) adı verilen rutin bir kan testinden elde edilir. Trombositler yaklaşık sekiz ila 14 gün boyunca yaşarlar ve doğal ömrünün sonunda dalakta yok edilirler.

Bir kan damarı hasar gördüğünde trombositler hasar gören bölgenin kenarlarına yapışır. Vücut, etkilenen bölgeye daha fazla trombosit çekmek için gerekli olan doğal kimyasalları serbest bırakır. Trombositler ihtiyaç duyulduklarında ulaştıkları kanamayı durdurmak için bir tıkaç oluşur. Küçük moleküller şeklinde pıhtılaşma faktörleri kan kaynaklı malzemelerin birbirine yapışmasına ve yaranın mühürlenmesine neden olur. Kan damarı orijinal şekline düzeldiğinde, kan pıhtısı erir ve plateletler dinlenme biçimine döner.

Editörün Tavsiyesi: Yetişkinlerde Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *