Vejetaryenler için Demir Eksikliğine Karşı Beslenme
12 Ara, 2017 23:04 tarihinde eklendi

Vejetaryenler için Demir Eksikliğine Karşı Beslenme

Vejetaryenler için Demir Eksikliğine Karşı Beslenme

Vejeteryanlar için demir kaynaklarıVejetaryenler için Demir Eksikliğine Karşı Beslenme

Vejetaryanlık, veganizm ve paleo diyetleri gibi belirli diyetlerin ve yaşam tarzı tercihlerinin popülaritesindeki artış kadınlar arasında yeni kaygılar yaratmıştır.

Bu diyet tiplerine uyan kadınların sistemlerinde sağlıklı demir seviyelerini koruması zor olabilir. Ancak diyetler kısıtlayıcı olduğunda ve belirli gıdaları yasakladığında, günlük olarak bu değerli minerali almak daha da zor olabilir.

Bununla birlikte, bu üç diyet birçok insan için önemli sağlık avantajları sunabilir ve dikkate alınmaya değerdir. Yiyecek kısıtlamalarını telafi etmek için, diyet ilkelerine sadık kalırken, bu diyet planlarına daha fazla demir katmanın kolay yolu vardır. İşte vejetaryen, vegan ve paleo diyetlerine daha fazla demir katmak için bazı stratejiler.

Vejetaryenlik ve Demir Düzeyleri

Vejetaryenlik et ve diğer bazı hayvansal ürünlerden, çoğunlukla sağlık, manevi ve dini nedenlerden kaçınmayı gerektiren bir diyettir. Demirin et yeme ile ilişkili olmasına rağmen, vejetaryenler, gezegendeki en iyi demir kaynaklarının bazılarının bitki temelli olduğunu keşfedip rahatlayacaklardır. Baklagiller, mercimek ve tofu gibi, tahıllar, örneğin kahverengi pirinç, iyi vejetaryen demir kaynaklarıdır. Kabak, fındık ve domates sosu da iyi demir kaynağıdır.

Veganizm ve Demir Düzeyleri

Vejetaryenler, süt ve yumurta, bal, jelatin, yün, lanolin, kürk, ipek deri ve bir hayvanın ürettiği her şeyi içeren tüm hayvan ürünlerinden kaçınıp vejetaryenlik ilkesini bir adım daha ileri taşımışlardır. Yukarıda listelenen et içermeyen gıdalar yalnızca veganlar tarafından vejetaryanlar tarafından tüketilebilir. Veganlar ayrıca demir emilimine yardımcı olması için yemeklere bir C vitamini kaynağı eklemek isteyebilirler. Ayrıca yemeklerde kahve ve çay içmekten kaçının ve domates sosu gibi su bazlı asitli gıdaları dökme demir tava üzerinde pişirin.

Paleo Diyeti ve Demir Seviyeleri

Vejeteryanlık ve etten kaçınan vegandan farklı olarak, paleo diyetleri hayvansal ürünler etrafında döner. Paleo diyetinin ardındaki ilke, insanların bugün, tarih öncesi zamanlarda yemek için kullanılan mağara adamları gibi yemek yemeleri gerektiğidir. Bu, paleo diyetindeki bireylerin avlanacak (et ve balık) veya toplanmış (yapraklı yeşil, yerel sebze, fındık ve tohum) herhangi bir şeyi yiyebileceği anlamına gelir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *