Yetişkinlerde Demir Eksikliği
21 Eyl, 2017 20:23 tarihinde eklendi

Yetişkinlerde Demir Eksikliği

Yetişkinlerde Demir Eksikliği

yetişkinlerde demir eksikliği ve tedavisiYetişkinlerde Demir Eksikliği

Anemi (kansızlık) oluşmasındaki en büyük faktör demir eksikliğidir. Günlük olarak vücudunuza belli bir seviye demir minareli almalısınız. Almadığınız ve bunu uzun süre devam ettirdiğiniz takdir de demir eksikliği yaşamanız muhtemeldir. Çok kısa sürede ortaya çıkmayan demir eksikliği, aslında doğrudan beslenmenizdeki hatalardan dolayı meydana gelmektedir. Bu problem kadınlarda, özellikle hamilelerde daha da sık görülmektedir. Kadınlar her ay regl olduğundan dolayı kaybettikleri kan yüzünden demir eksikliği yaşayabilirler.

Erkeklerde demir eksikliği yaşanma durumu kadınlara olasılıkla çok daha azdır. Ufak yaşlarda bu hastalığa sahip olmanın diğer hastalıklara davetiye çıkardığı söylenemez fakat yetişkinlerde diğer rahatsızlıkları da ciddi ölçüde tetikleyebilir.

Gün içerisinde tükettiğiniz besinleri, yemek alışkanlarınızı gözden geçirip, demir açısından iyi mi yoksa kötü mü olduğunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Demir eksikliği tedavisi için öncelikli olarak sağlıklı ve demir içeren besinler tüketmeniz şarttır. Vücudumuzdaki demir belli bir seviye eksildiğinde depolanan demir devreye girer ve denge tekrardan sağlanmaya çalışılır. Ancak bu da yetersiz kaldığında demir eksikliğine bağlı anemi, yani kansızlık başlar.

Yetişkinlerde Demir Eksikliği Tedavisi

Bahsettiğimiz gibi demir eksikliğinin başlıca kilit noktası doğru beslenmemektir. Kötü bir beslenme alışkanlığını uzun süredir devam ettiriyorsanız, büyük ihtimal bu hastalık ile karşılaşacaksınız. Doktor kontrolünde olmadan diyet yaparsanız ve bu diyette demir içeren besinler az ise, sonuç kaçınılmazdır. Tüm bunlarla beraber kadınlarda regl olma ve hamilelik dönemini de dahil edersek, demir eksikliğine sebebiyet verecek etken çok diyebiliriz. Demir eksikliğinin en büyük belirtileri çabucak yorulma, halsizlik, kendini bitkin hissetme, baş ağrısı, baş dönmesi ve iştah problemleri olarak sıralanabilir.

Demir eksikliği tedavisi için yumurta, kırmızı et, pekmez gibi faydalı besinler tüketilmelidir. Hayatınıza bu yiyecekleri dahil edip düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdir de yaşadığınız belirtilerin yavaş yavaş azalacağını göreceksiniz. Yeme alışkanlıklarınızı düzelttiğiniz halde hala belirtiler devam ediyorsa, bir doktora başvurarak daha detaylı raporlar sonucu ilaç takviyesi alabilirsiniz. İlaç tedavisi demir eksikliği problemi yaşayan kişilerin çoğunda başarıyla sonuçlanır. Demir eksikliği zor bir rahatsızlık olmadığından, bu konuda rahat olabilirsiniz.

Erkeklerde Demir Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *