Yüzücülerde Demir Eksikliği
8 Ara, 2017 22:36 tarihinde eklendi

Yüzücülerde Demir Eksikliği

Yüzücülerde Demir Eksikliği

Yüzme ve demir eksikliğiYüzücülerde Demir Eksikliği

Bir yüzücünün diyetindeki en önemli besleyicilerden biri demirdir ancak maalesef demir eksiklikleri, her yaştan erkek ve kadın yüzücüler arasında ve beceri düzeylerinde sorunlara yol açabilmektedir.

Demirin yüzücüler için neden önemi, yüzücülerin neden demir eksikliği geliştirdiği ve demirli besinlerin yüzücünün diyetine niçin dahil edilmesi konusunda ayrıntılar paylaşacağız.

Yüzücülerin Niçin Demire İhtiyacı Var?

Ortalama bir yetişkinle ve hatta diğer sporcularla karşılaştırıldığında, yüzücülerin vücudunda daha fazla demir bulunur. Bunun nedeni, demirin vücut hücrelerine ve kaslarına oksijen taşıyan ve her yüzme vuruşunu tamamlamak için gerekli olan besleyici öğedir. Aynı zamanda akciğerlerden vücut dokularına oksijen transferine yardımcı olur ve metabolizmayı destekler, her iki fonksiyon da yüzücü vücudunda çok önemlidir. Ayrıca, diyet demir, kas atığını ortadan kaldırmak için antrenman esnasında gerekli olan karbondioksiti vücuttan çıkarmaya yardımcı olur.

Çalışmalar hemoglobin konsantrasyonlarının ve kırmızı kan hücresi sayımlarının, yüzücüler gibi sporcuların daha az aktif olanlardan daha düşük olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Yüzme, genellikle yemek sırasında yutulan miktarı aşan ek demir talebi yaratır. Yüzücüler yoğunluklarını veya eğitim seanslarını arttırdığında, demir eksikliği semptomları daha belirgin hale gelir.

Demir Eksikliği Yüzücüler Arasında Neden Ortaktır?

Diğer dayanıklılık spor türleri gibi, yüzücüler de egzersiz periyotları boyunca artmış kırmızı kan hücresi arızalarıyla karşılaşırlar. Bu vücutta demir tükenmesine yol açar ve kadın yüzücüler menstrüasyon sırasında kan kaybı nedeniyle daha da fazla risk altındadır. En iyi yüzme eğitim ve uygulama rejimine rağmen, genç veya deneyimsiz yüzücüler, vücutlarını atletik hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları demirle beslemek için ihtiyaç duydukları beslenme bilgisine sahip olmayabilir.

Yüzücülerde Demir Eksikliği Belirtileri

Bir demir eksikliğine sahip olmak, yüzücünün performansı üzerinde derin etkiler yaratabilir. Diyetlerine yeterli miktarda demir almayan yüzücüler, yorgunluk, düşük vücut ısısı, düşük enerji hissi ve soluk bir görünüme sahip olabilirler. Ayrıca, genellikle kronik soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlara da daha yatkındırlar.

Düşük demir seviyesine sahip yüzücüler sıklıkla performans düşüklüğünden ve her zamankinden daha fazla acı duymaktan yakınırlar. Bu semptomlar, yüzme kariyerlerinde yükselebilmek için besin eksikliklerini gidermeyi gerektirir.

Yüzücüler için Demir Zengini Gıdalar

Yüzücüler, eğitim seanslarından kaynaklanan kayıp demir seviyelerini tekrar doldurmak için bol miktarda demir içeren dengeli bir diyet uygulamalıdır. Ispanak, lahana, kuru üzüm ve fasulye demir için mükemmel bir kaynaktır. Et bazlı demir kaynağı olan heme demir olarak karaciğer, kırmızı et, balık ve kümes hayvanları da tavsiye edilir.

Editörün Tavsiyesi: Terleme ve Demir Eksikliği İlişkisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *